| anonim_4396 a întrebat:

Dacă suflu pe la orificiile de ventilație ale unui laptop cu aspiratorul, se curăță cum trebuie de praf? Sau trebuie neapărat dus la service?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Se poate încerca să sufli cu aer comprimat dar trebuie sa faci asta doar la orificiul de la ieșire unde este ventilatorul, pentru că este capsulat și nu are unde să meargă praful și se întoarce înapoi. Nu am încercat niciodată dar va merge. Totuși recomand o simplă curățare care durează 30 de minute, îl desfaci, cureți tot de praf schimbi pasta termica și repeți asta peste 12 luni.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Așa a făcut o cunoștință la un laptop care mi se stingea singur și ardea de numa la cât praf avea în el, laptop vechi. Și de atunci au trecut vreo 3 ani și nu mai am treabă. Mersi mult de răspuns, acum am înțeles de ce nu s-a dus praful înăuntru, eu așa aveam impresia când mi-a zis ce vrea să facă.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca n-ai curaj te duci la service! Daca ai curaj, desfaci suruburile de pe spate punandu-le in ordinea in care le-ai desurubat, desfaci capacele (desigur fara sa fie in priza sau bateria pusa!) si cu o pensula de vopsit curata si un aspirator tragi tot praful.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sau poti sa desfaci in 2 minute spatele, cureti repede praful de acolo, si il pui la loc happy

| gabicoo a răspuns:

Eu am luat de pe eMag un mini-aspirator pentru laptopuri și tastaturi.
Se alimentează prin portul usb. Cu el curăț săptămânal tastatura laptopului, fantele de aerisire și toate mufele/porturile.

Ce intenționezi tu să faci nu e deloc bine! Mergi cu laptopul la un service, îi faci o curățare de praf și îi schimbi pasta termo-conductoare. După aia cumperi un mini-aspirator și îl întreții săptămânal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,

Sufli degeaba, praful se duce in interior sau ramane pe paletele ventilatorului. Cea mai buna curatare o faci cand desfaci echipamentul si cureti frumos cu o pensula uscata.

| George0888 a răspuns:

Bai daca esti destept ia o surubelnita si desfao pana ajungi la procesor si la cooler le cureti aplici o pasta noua asamblezi la loc si aia e