| SkyWaves a întrebat:

Daca transfer Windows 10 pe un stick de pe Android, stickul este deja bootabil?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cel mai bun sa faci stick boot-abil cu Rufus. Este simplu si nu da erori. Daca iti da erori ori ai un virus, ori este defect stick-ul.

| doctorandus a răspuns:

UEFI stie sa booteze de pe FAT32 si de pe NTFS fara sa aiba nevoie de sector de bootare sau alte alea. Pur si simplu scrii fisierele pe ele (toate) si va sti sa booteze.

| NLS a răspuns:

Se poate face, insa nu direct, doar cu ajutorul unor programe, ISO 2 USB de exemplu.

de la minutul 01.00
https://www.youtube.com/watch?v=dsFPaNE9fVk

INSA telefonul trebuie obligatoriu sa suporte USB OnTheGo (USB OTG)
si ai nevoie de un adaptor
USB tip A
la
USB Typ C sau microUSB (depinde ce mufa are telefonul tau)

SAU ai nevoie de un stick USB ce are atat mufa USB micro cat si Type C

| SkyWaves explică (pentru NLS):

Am incercat doar ca imi da eroare la 11%

| Ineys a răspuns:

Nu. Poate exista in Play Store cu care poti sa creezi stick-uri bootabile de pe Android, dar asa simplu nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ineys):

Https://techbland.com/create-a-bootable-usb-from-android-without-pc/? amp
Doamneeee pana si intr-o amarata de aplicatie care face stick bootabil au bagat harmalaie de reclame... Wtf is wrong with Android :/

| GPA a răspuns:

Trebuie ca imaginea cu Windows 10 (.iso) să fie deschisă și dezarhivată pe stick pentru a funcționa. Îți va trebui un program pentru deschiderea și copierea datelor de pe discuri virtuale (iso), precum PowerISO sau Rufus sau Daemon Tools

Pe Android, iOS sau WindowsPhone nu poți instala discuri virtuale, nu poți citi imagini.

p.s : există o aplicație pentru pregătirea imaginii pentru stickuri, însă necesită în primul rând Root (Android).

Drivedroid : https://www.google.com/......https?/url