| PglzonecsRO a întrebat:

(dacă vrei să mă ajuţi şi nu ai timp să citeşti, treci te rog la rezumatul de mai jos)

Salut. Văzusem sub numele acestei secţiuni că putem posta şi ce nu are legătură cu metin-ul.
Ei bine, am nevoie de ajutor. Şi-anume, vreau să îmi răspundeţi vă rog frumos, ce trebuie să adaug la pc sau ce trebuie să schimb pentru a nu mai avea neplăceri în jocul CS. Şi când spun neplăceri, mă refer la fps-ul scăzut(60-70 constant, iar în zonele cu mulţi playeri, scade la 20-30, ca să nu mai spun de smoke, în care îmi framează cu 10-12 fps) Plus că eu joc cu team speak-ul, care de asemenea, consumă şi el ceva.
Ţin să precizez că am steam, şi din câte ştiu, consumă foarte multe resurse.
Când am achiziţionat pc-ul, chiar nu am dat importanţă detaliilor procesorului, plăcii video etc.
Ok, am să las aici câteva inforormaţii despre PC.

Informaţii PC:
CONTROL PANEL : http://s2.postimg.org/tx55hscix/Control_Panel.png (doar cu aceste aplicaţii deschise http://s28.postimg.org/ixqyva49p/Programe.png )
WINDOWS : 7 (ultimate, licenţiat)
INTERNET : RomTelecom (modem)
Processor : AMD ATHLON (tm) 64 X2 DUAL CORE PROCESSOR 3800+ 2.01 GHz
Direct x Version : Direct x 11
Bios : Default
PLACĂ VIDEO : Nvidia GE FORCE 6150 SE nForce 430
- Dac type : INTEGRATED RAM DAC
- RAM : 895 MB
- Approx. Total Memory : 314 MB
- DISPLAY MODE : 1440x900 (32 bit) (60Hz)

Probabil v-aţi dat seama că nu am nicio legătură cu domeniul IT-ului şi sper că am oferit informaţiile necesare. Nu cred că sunt necesare şi cele ale monitorului, nu sunt chiar pe lângă.
La prima idee, vreau să-mi adaug 1 RAM la pc, repet, nu vreau să fac un calculator bun pentru jocurile cu o grafică mare, vreau doar să meargă CS-ul pe el, atât. Doar pentru el îl folosesc. Însă problema este că nu ştiu ce RAM am nevoie, nu ştiu nici măcar cum sau unde se introduce. (oricum, mă voi informa pe internet despre introducerea lui)

Internet. Nu mi-a picat niciodată. Consider că este unul destul de bun, şi asta în urma speedtest-ului : http://s22.postimg.org/rudaeqzo1/Speed_Internet.jpg
Antivirus. Este AVAST, însă îl opresc la deschiderea pc-ului, ceea ce înseamnă că nu consumă deloc.
Windows. După cum spuneam, windows 7. Ştiu că pentru el trebuie minim 1 RAM, ăsta fiind motivul pentru care pc-ul merge atât de greu. Precizez că înainte aveam xp, şi merge chiar foarte bine. Însă am pierdut cd-ul cu windows-ul (xp sp3), am instalat alte windows-uri, dar nu aveam pe niciunul driverele de la internet şi astfel nu puteam să intru şi să navighez. Noroc cu update-urile automate ale windows-ului 7.

Rezumat.
Şi pentru cei care nu au timp să citească tot de mai sus, fac un rezumat cu întrebări:
1. Ce mai trebuie adăugat s-au schimbat la pc, astfel încât să am un joc plăcut pe CS? (vezi detaliile mai sus)
2. Cum aflu ce RAM am nevoie şi cât costă unul de 1GB?
3. De ce nu am internet-ul instalat atunci când schimb în windows XP SP3/2? Are legătură cu driverele plăcii de bază? Nu ştiu ce placă am, cum aflu şi cum o instalez? (fără să chem vreo persoană care aparţine firmei de internet -Romtelecom)

Şi-acum vreau să vă mulţumesc mult celor care măcar încercaţi să mă ajutaţi, şi celor care confirmă ajutorul dat de altă persoană de pe acest forum. Mulţumesc mult!

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Oricum pc-ul e destul de batran. Si e cam mult windows 7(parerea mea).
8 e mai optimizat pentru pc-urile cu mai putin ram. De asemenea, ai lag in cs deoarece ai gpu integrat. Daca ai da sa zicem 240 lei sa iei un gpu dedicat, diferenta s-ar observa imediat. O placa gen: http://bit.ly/1aDllWt + inca 1 gb ram ca sa mai scoti ceva din el. Altfel, pc nou... (cred ca e ddr2, nu se vede prea clar modelul la mainboard): http://bit.ly/1gGZoGF

| CinevaNou a răspuns:

Nu cred ca o sa ai mai multe fps-uri daca pui mai mult ram, in primul rand pentru asta conteaza placa video.
Apoi folosesti cs-ul de pe steam, care a devenit o porcarie inceata, din versiune in versiune mai pierde fps-uri.
Am avut un cs antic din 2007 build 2xxx sa zicem ca aveam 60 fps in zonele incarcate, apoi am incercat unul mai nou build 4554 aveam in jur de 40fps in aceleasi zone. Iar build 4554 e ultimul acceptabil, restul versiunilor care au aparut(nu stiu la cat a ajuns steam acu) is incredibil de incete, m-as mira sa ai 20fps in acelasi loc. Stiu ca s-a plans multa lume de chestia asta.
Daca vrei mai multe fps, ori renunti la steam si instalezi build 4554 ala care inca merge cat de cat decent, ori iti setezi totul pe low(cl_minmodels 1, cl_shadows 0, smoke pe low) dar astea n-o sa te ajute cu mult...

Daca vrei sa instalezi xp, intra de pe acum si cauta-ti driverii pentru placa de baza, ca apoi sa-i ai sa mearga netu(eventual ii salvezi pe un stick).
Ca sa vezi ce placa de baza ai apasa pe butonul de start, scrie dxdiag si da enter, system model ar trebui sa fie.

Avast consuma chiar daca il dezactivezi.

Ai instalat driverii video de pe site-ul nVIDIA? poate face vreo diferenta.

| PglzonecsRO explică (pentru CinevaNou):

Renunţarea la steam este exclusă, numai cu el mă pot juca. Ştiu, a fost un update în urmă cu un an, care a scăzut foarte mult fps-ul.
Avast îl dezinstalez imediat.
Am intrat în diag, de acolo am luat informaţiile de mai sus, însă chiar nu ştiu unde să caut. Am descărcat CPU-Z şi am să last la sfârşit 5 link-uri cu detalii, poate-mi poţi spune tu care este placa de bază.
Nu am instalat niciun driver de la nVidia, şi sincer mi-e şi teamă, cine ştie cu cât poate să scadă fps-ul.
Informaţii CPU-Z :

Memory : [url=http://postimg.org/......img][/url]
SPD : [url=http://postimg.org/......img][/url]
Mainboard : [url=http://postimg.org/......img][/url]
Graphics : [url=http://postimg.org/......img][/url]
CPU : [url=http://postimg.org/......img][/url]

Mulţumesc mult de tot pentru timpul acordat răspunsului.

| tony10 a răspuns:

Recomand : Placa Video Intel HD Graphics 5500, Procesor Intel Core i3
Ram : 3 GB
Acum depinde de CS ca sunt mai multe, cum ar fi : CS:GO, CSS, CS1.6, CS:CZ
Aceste recomandari ar fi pentru. CSGO.

| CinevaNou a răspuns (pentru PglzonecsRO):

De aici iei driverii pentru placa de baza:
http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/ALiveNF6G-VSTA/?cat=Download
Iar tipul de ram(daca tot vrei sa-ti mai pui) ti-l zice fix in poza asta http://s30.postimg.org/e81zwynn5/spd.png Daca ai putea sa iei una identica cu asta ar fi cel mai bine.

Cu driverul video nu ai mult de pierdut, is o groaza de versiuni(si alea vechI) poate cu una din ele o merge mai bine, desi e putin probabil. Iar daca vrei sa revii la asta de acu doar il dezinstalezi pe cel de la nVIDIA si rulezi windows update ca sa instaleze el graphics driver(sper ca ai licenta).

Iar daca instalezi xp, trebuie neaparat pus driverul de la nVIDIA, ca xp nu stie sa instaleze singur.