| ionutzzzu a întrebat:

Dau funda!
Care pasta termoconductoare (pentru procesor)este mai buna?
Cea cu titan sau simpla?
De ce?

Răspuns Câştigător
| AdrianDS a răspuns:

Cea simpla! experimental vb rezista mult mai bine in timp pastrand un contact cu un transfer termic mult mai bun desi conform datelot tehnice are o densitate mai mica decat cealalta.
cea de titan (titan silver grase) in fapt este facuta pe baza de argint si ar trebuie sa aiba un transfer termic mai bun intrucat densitatea ei este mult mai mare insa probabil datorita faptului ca se gaseste cel mai frecvent in variante contrafacute face sa aiba un transfer termic prost ai asta se poate sesiza imediat dupa montare intrucat temp. procesorului atinge valori mai mari pentru perioade scurte de timp, pana cand transferul de temperatura se face la sistemul de racire in plus mai adaug ca in timp se usuca mult mai repede ca cea simpla (de culoare alba, pe baza de carbon). o alta "facilitate" a celei titan este faptul ca este mult mai adeziva si teoretic s-ar fixa mai bine inbunatatind transferul termic. personal am observat ca de multe ori cand se usuca devine imposibil de dezlipit de procesor, in cazul in care vrei sa il scoti si practic vei trage de el pana il vei smulge din slot.

personal iti recomand sa folosesti pentru calculatoare care nu fac mare uz de procesor orice fel de vasilina iar pentru sisteme care utilizeaza procesorul intens doar cea simpla pe baza de carbon sau de titan daca esti foarte foarte sigur ce ai cumparat happy.
sper sa iti fie de folos informatiile.