| xyzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Salut,pasta termoconductoare este optionala cand iti iei un procesor nou?

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Depinde de ce procesor alegi să cumperi. Dacă vei alege unul„ tray" atunci vei primii doare procesorul, fără heatsink(radiator) cooler și pastă termoconductoare.
Daca vei alege un CPU „box" atunci vei primii un kit compus din CPU, Heatsink, cooler, iar pe heatsink va fi ca un pătrățel mic, pătrățel ce este de fapt pasta termoconductoare.Succes

| gelu1970 a răspuns:

E optionala poate in a cumpara sau nu. daca vrei sa nu arzi procesorul cumpara pasta si pune atat cat e necesar, cauta prin you tube tutoriale cum si cat trebuie aplicata.

| taken a răspuns:

Cam toate procesoarele noi vin cu cooler inclus, Cooler-ul are pe el pasta termoconductoare, dar poti sa mai pui putin.
Eu am curatat cooler-ul de pasta si am pus pe procesor cat am crezut eu.
Am folosit aceasta pasta:
http://www.pcgarage.ro/pasta-termoconductoare/arctic-silver/as5-35g/
Poti cumpara de undeva o seringa mica de 0, 5, costa 8-10 lei.Pe la astia care repara calculatoare.

| JensenB a răspuns:

Daca iti cumperi un procesor nou si acesta vine cu un cooler inclus, atunci nu iti mai trebuie pasta Termoconductoare deoarece coolerele stock de la Intel au pasta pre aplicata pe ele.
Sa nu te iei dupa poftabuna ca el are pasta de dinti in loc de creier.

Intre procesor si cooler iti trebuie un material care nu e bazat pe apa si care nu isi schimba vascozitatea, ceea ce pasta de dinti nu e.

Pentru poftabuna, sa te vad eu frate cum iti merge tie un i7 pe pasta de dinti.

| poftabuna a răspuns:

Poti folosi pasta de dinti an loc de pasta termo eu am folosit pe un i7 si merge trasnet

| DeyCj a răspuns (pentru poftabuna):

Pănă se uscă apa din pasta de dinți merge.De îti mai trebuie procesor recomand să pui pastă termoconductoare. Diferențele sunt de compozție și anume de exemplu la unele paste termoconductoare există și cristale de argint, cristale ce fac transferul de căldură să fie foarte eficient, comparativ cu cele pe polimeri. Polimerii sunt cei ce transferă căldura nu florul, slavia etc ce se găsesc în pasta de dinți whistling

| SanduINFINITE a răspuns (pentru poftabuna):

Pasta de dinti se usuc a repede nu recomand sa o folosesti in locul pastei termoconductoare