| Duna_Duna_Alex_1988 a întrebat:

Dau funda daca raspundeti la aceste intrebari!
1. De ce la laptopul meu placa video integrata(Intel)1667mb este mai mare ca cea dedicata nVIDIA geforce 1024mb.Mentionez ca am 3.62 gb din 4 gb memorie ram utilizabil
2.Cum dezactivez placa video integrata? Daca trebuie sa umblu in bios vreau multe explicatii pentru ca nu prea le am cu biosul.
3.Sau poate nici nu trebuie sa dezactivez placa video integrata din urmatoarele 2 motive.
a). placa video integrata este mai mare deci este mai buna.
b)Placile video se schimba automat in functie de cerinte

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Intel-ul este mai mare in Vram, deoarece isi face share, din memoria ram, de aceea. Daca are o memorie mai mare, nu este si obligatoriu sa fie si mai buna decat placa video dedicata. Placa video integrata ar trebui sa o poti dezactiva din Inel Control center ( daca ai instalat toti driverii o sa-l ai ). Din bios nu poti sa faci mai nimic, este limitat in afara sa muti de la modul IDE la AHCI sau invers, nu poti sa faci mai nimic.

1 răspuns:
| sltlp a răspuns:

1. pentru ca asa a fost mereu. Memoria nu a contat. Treaca cu mai multa memorie la placa video prinde bine la prosti, care se bucura ei cand vad acolo memoria. Degeaba e memorie daca nu are ce sa o foloseasca.
2. Nu o poti dezactiva. Se realiza schimbul automat.
3. te incdrezi la 1, la cei cu memoria mai multa=mai bine.