| cal3star a întrebat:

(dau funda) Deci am primit de Mos Nicolae un procesor Core i5-670 (dual-core, 3, 46 GHz), si calc meu e mai vechi un pic ( in primul rand la placa de baza am rami DDR2, si din cate am vazut pentru acest procesor imi trebuie DDR3. Intrebarea mea este ce trebuie sa schimb la calculator, ca sa mearga cu acel procesor. Si ce mi-ati recomanda ( cat mai ieftin )

Configuratiile calc meu.
pentium 4, Procesor de 3GHz
RAM 2 Gb DDR2
Placa video GeForce 6200 Turbocache ( parca )

Astept un raspuns.

Va rog raspundeti doar daca stiti.

Răspuns Câştigător
| Yugeen a răspuns:

Salut,

Din pacate, pentru procesorul Intel i5 trebuie sa iti schimbi placa de baza cu una care are suport pentru "LGA 1156" si respectiv suport pentru DDR3, lucruri pe care placa ta de baza presupun ca nu le are... si nici nu prea ar avea cum, procesoarele avand o arhitectura diferita si implicit suportul placii de baza pentru procesor ar trebui sa fie distinct.

Teoretic, exista si placi pe LGA 1156 care au suport dual, atat de DDR2 cat si DDR3 insa, personal, nu am intalnit vre-una... insa poti sa cauti pe google si, daca exista, sigur vei gasi... doar ca nu stiu cat de ieftina (si buna) ar putea sa fie o astfel de placa de baza.

Placa video, daca are slot PCIe 2.0 x16 sau asa cum o sa vrea noua placa de baza, e ok, o poti pastra.
Din fericire insa, noul tau procesor are Intel HD graphics, ceea ce este o placa video inclusa in procesor, deci chiar daca placa ta video nu se va potrivi cu noua placa de baza, procesorul ar trebui sa se ocupe de problema si sa iti ofere interactiune video fara o placa video dedicata (sau una integrata in placa de baza, lucru pe care l-as evita in locul tau) insa nu iti recomand varianta asta daca (vrei sa) ai vreo tangenta cu jocurile noi.

Pe scurt, trebuie sa schimbi placa de baza, RAM-urile si ai grija, la placa de baza, sa ai suport pentru unitatea Optica si pentru hadr disk-uri in cazul in care sunt conectate pe placa de baza prin port P-ATA sau IDE100/133... majoritatea placilor de baza noi nu mai au porturi IDE.

Pentru preturi/oferte, intra pe eMag.ro sau pe pcgarage.ro, utilizeaza filtrele de cautare ca sa gasesti ceea ce iti doresti, iar apoi cauta pe Google denumirea produsului pe care l-ai gasit si, in lista de raspunsuri, cauta "price.ro", "compari.ro", "shopmania.ro", etc. si vezi unde-o gasesti (placa de baza) cel mai ieftin si cu cele mai convenabile conditii (garantie suficienta, minim doi ani as zice eu).
Placutele de RAM (preferabil cu frecventa de 1333MHz) le gasesti ieftin, ~4GB/100RON, Desigur, sunt si mai ieftine.
Daca iti iei doua placute de memorie ai grija sa le montezi in dual channel (daca iti suporta placa de baza), astfel: ocupa slot-urile 2 si 4 unde 4 este slotul de la marginea placii de baza:

http://img703.imageshack.us/img703/7199/asusextremeiiboard.jpg

In imaginea de mai sus, porturile 2 si 4 sunt cele de culoare alba.

Pentru alte nelamuriri, astept mesajul tau!

Numai bine! :)

4 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Ce prostii vorbiti acolo! socketul este 1156! este procesor de prima generatie, nu din a 2a sandy bridge! uitati-va aici, asta este procesoru! http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i5-670-346-ghz-box/. cal3star, daca imi spui pe privat sau aici toata configuratia calculatorului tau, iti spun ce ti-ar mai trebui si ce trtebuie pastrat! sau poti sa imi lasi id-ul de mess, vorbim mai detaliat acolo! cel mai probabil soclul tau este 775! alea au cel mai frecvent ddr2. iar sa iei o placa ce are suport si de ddr2 si de ddr3 e o mare aiureala! astept raspuns de la tine!

| Intruder19 a răspuns:

Pentru procesorul ala ai nevoie de o placa de baza cu soket 1155 iar placilea astea vin numai cu DDR3. Singurul lucru ce il poti pastra de la PC-ul tau este carcasa, sursa trebuie schimbata si ea pentru ca noul procesor necesita o sursa mai puternica iar probabil sursa de pe sistemul tau actual este o pocnitoare.

| Ecea a răspuns:

Nu cred ca conteazaramii,mai mult ca sigur trebuie sa schimbi placa de baza, foarte probabil sa nu fie compatibili socket-ul.
Daca ai procesorul, eu iti recomand sa incepi sa iti faci tu calculator pe bucati
Din al tau poti pastra doar carcasa si sursa.Restul eu iti recomand sa le schimbi.

| cal3star explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, insa il aleg pe Yugeen pentru ca raspunsul sau este complex, si mai usor de inteles. Multumesc tuturor inca o data