| Varsson a întrebat:

Dau funda! Eu locuiesc in Slatina. Google spune : Locatia dvs. aproximativa : Bals. Si facebook la fel, mai multe site-uri. Inclusiv Google Maps in care atunci cand intru ma da direct in Bals. De ce?

Răspuns Câştigător
| InspiratieDIY a răspuns:

Am inteles. Nu era mentionat in intrebare. In acest caz, are legatura cu provider-ul tau de net si de cum interpreteaza Google locatia ta. La mine de exemplu se ia dupa cel mai apropiat releu de internet, care este pe bloc, deci imi da o pozitie cat se poate de exacta.
Sincer, se poate sa fie o setare in browser ce nu permite localizarea si atunci iti arata ultimul loc unde a fost permis acest lucru. Exista in setarile fiecarui browser de net o optiune sa permiti anumitor site-uri sa iti "citeasca" locatia, iar daca aceea e oprita, atunci se posteaza, cum am mai zis, ultima locatie unde i-a fost permisa localizarea.
De exemplu, la Google Maps ai un cerc cu un punct negru in dreapta jos. Daca il apesi, vei cere ca harta sa se pozitioneze unde esti tu acum. In acel moment si browser-ul te va intreba daca permiti acest lucru.
Sper ca m-am facut inteles.

Bafta!

4 răspunsuri:
| InspiratieDIY a răspuns:

Trebuie sa permiti telefonului sa te localizeze in functie de wifi sau gps. Ca un test poti activa GPS-ul pe telefon si sa deschizi Google Maps sa vezi unde te plaseaza.

Bafta!

| Varsson explică (pentru InspiratieDIY):

Dar sunt pe calculator

| Varsson explică (pentru InspiratieDIY):

Cred ca varianta cu browser-ul e mai plauzibila, deoarece uneori ma intreaba daca sunt de acord sa impart cu un site locatia mea exacta.Mersi!

| InspiratieDIY a răspuns (pentru Varsson):

Cu multa placere!

| InspiratieDIY a răspuns (pentru Varsson):

Am inteles. Nu era mentionat in intrebare. In acest caz, are legatura cu provider-ul tau de net si de cum interpreteaza Google locatia ta. La mine de exemplu se ia dupa cel mai apropiat releu de internet, care este pe bloc, deci imi da o pozitie cat se poate de exacta.
Sincer, se poate sa fie o setare in browser ce nu permite localizarea si atunci iti arata ultimul loc unde a fost permis acest lucru. Exista in setarile fiecarui browser de net o optiune sa permiti anumitor site-uri sa iti "citeasca" locatia, iar daca aceea e oprita, atunci se posteaza, cum am mai zis, ultima locatie unde i-a fost permisa localizarea.
De exemplu, la Google Maps ai un cerc cu un punct negru in dreapta jos. Daca il apesi, vei cere ca harta sa se pozitioneze unde esti tu acum. In acel moment si browser-ul te va intreba daca permiti acest lucru.
Sper ca m-am facut inteles.

Bafta!