| Gabrieluț a întrebat:

Dau funda pentru cel mai complex si bun raspuns,am achizitionat azi un Samsung galaxy Fit si am facut abonamentul cu optiunea de trafic 250 MB,cei de la Cosmote mi-au spus ca voi gasi pe site la ei tot despre configurarea telefonului astfel incat internetul sa mearga,abonamentul meu avandu-l deja introdus(internetul).

Daca mi-ati putea spune niste pasi sau sa imi dati vreun link unde sa vad cum activez internetul pe aces telefon v-as ramane indatorat...

Nu vreau raspunsuri de genul,mai cauta pe google,suna la cosmote,mergi la magazin...

Astept raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| iubitic a răspuns:

Puteţi activa acest serviciu atât în momentul abonãrii sau fãcând o cerere la orice magazin COSMOTE sau sunând la 1234.

Pentru configurarea automatã a telefonului trimite un mesaj gratuit fãrã conþinut la 4777 şi urmeazã instrucţiunile.

Dacã telefonul tãu nu poate fi configurat automat, setãrile necesare conectãrii la Internet sunt:

Parametrii generali pentru configurarea telefonului mobil (accesând Internetul de pe telefonul mobil, cu un software specific):
- APN (Access Point Name): internet
- Nume utilizator: nu se completeazã
- Parola: nu se completeazã
- Pagina de start: http://www.cosmote.ro/ro/html/internet.htm
- Când se face conectarea la Internet direct de pe telefon nu este nevoie sã se seteze numãr de dial-up.

Setãrile necesare conectarii printr-un PC (folosind telefonul mobil ca modem):
- APN (Access Point Name): internet
- Numãr apel: *99# sau *99***X# (X se referã la numãrul conexiunii GPRS, aşa cum apare în setãrile telefonului, în mod normal X=1)
- User name: nu se completeazã
- Password: nu se completeazã

Pentru detalii suplimentare sunã la Serviciul de Relaţii cu Clienţii la numãrul 1234 de la telefonul tãu mobil sau la (021)404.1234 de la un alt telefon fix sau mobil.