| lion112 a întrebat:

Dau Funda

Salut TPU!
Am un circuit care eu presupun ca e unul de amplificareacre audio Si nu stiu care sunt intrarile (audio si de tensiune) si iesirea (audio)
Circuitul arata cam asa

imgur.com/a/2i9Vx (fara http)

(Ultima poza e cablaju exactwinking )

[APP] Pot monta un potentiometru pentru reglarea volumului, daca circuitul este unu intr-adevar de amplificare?

Răspuns Câştigător
| credy99 a răspuns:

Http://english.electronica-pt.com/db/images/K174YH7.jpg

Asta e schema

La ultima poza cu cablajul incepand de sus in jos

1 +12vcc
2 iesire dif cu un condesator 1000uF conf schitei
3 intrare audio cu potentiometru 100k
4 si 5 comun difuzor si -12v

adica iti mai trebuie un potentiometru 100k si un condensator de 1000uF
Bafta si spor la inventat!

amplifu scoate 4, 5 W si merge intre 9 si 18 V

| lion112 explică (pentru credy99):

A II-a intrare este la masa? (intrarea audio)

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Pe placa ta ai de jos în sus ( la ultima poză ) :
1 - 2 - traseu de masă, respectiv minus 12 - 14 V.
3 - intrare ( cursor potenţiometru )
4 - 5 - difuzor. ( pe 5 este şi plusul alimentării )
Nu ai nevoie de condensator pentru că montajul tău este varianta cu difuzorul spre plus. S-a grăbit puţin credy99.

| Arthur a răspuns:

Ar fi bine să-i pui şi un radiator. Ai aici schema : http://www.niqro.3x.ro/diverse/TBA790_3.jpg
Rs - rezistenţă de sarcină, difuzor respectiv.

| Arthur a răspuns:

Să nu uit : condensatorul de ieşire îl ai pe placă aşa că nu necesită altul suplimentar. Diful pe plus cum am mai zis.