| Arthiom a întrebat:

Stie cineva daca integratul de amplificare audio TDA7056 suporta ca sursa un adaptor care scoate 8V la 1.7A? Stiu ca la tensiune rezista, dar nu sunt sigur in privinta intensitatii curentului.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

TDA7056 este un circuit integrat in capsula cu 9 pini.
Amplificator audio de un canal (mono) de max. 3w, are consum redus, poate fi alimentat intre 3-16V. Are protectie la scurtcircuit.
La alimentator cu tensiune de 8V / 1, 7A poti lega lejer chiar si doua bucati.

Datele de catalog si informatii gasesti aici:
http://html.alldatasheet.com/......A7056.html

| Arthiom explică (pentru Bula):

Am fisa tehnica a integratului, doar ca in ea nu se specifica nimic despre intensitatea curentului de alimentare.

| Bula a răspuns (pentru Arthiom):

Poti calcula si singur.
Puterea absorbita de un etaj / CI final este de cca 3 ori mai mare decat cea utila, la iesire.
(estimez cateva sute de miliAmperi).