| Andrei1235708 a întrebat:

DAU FUNDA!
Vreau sa intalez Windows 8.1 pe un pc ce ruleaza Windows 7.
Dupa ce pun Serial-ul nu pot sa selectez "Upgrade to Windows 8.1 " deoarece apare un compatibility report.
Ce as vrea sa stiu este daca selectez " Custom " o sa pierd tot ce am de Hard-disk? (jocuri,poze, etc)
Daca da atunci cum pot sa instalez Windows 8.1 fara sa pierd continutul Hard-disk-ului?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai sa lamurim. Daca ai doua partitii, muti documetele, pozele si video, ce mai ai tu de salvat din local discC in D. iei frumos dvd-ul cu w 8.1 siil bagi in unitate.Restartezi pc-ul si cand intra in bios si primesti mesajul „press any key boot from cd sau asa ceva, apesi orice tasta.Va incepe instalarea fara probleme.cand ajungi la partitii, formatezi partitia C.In acest fel se sterge tot din C inclusiv windowsul 7.Asta inseamna sa instalezi pe curat cum zicea userul de mai sus.In continuare selectezi partitia ce tocmai ai curatat-o si instalezi w 8.1 in el.Nu,cand dai la custom nu se sterge nimic, de acolo setezi limba tastaturii. Poti sari custom dand next. Cine zice ca w8 e mai slab ca w7 greseste.trebuie doar sa ai minim 3 giga ram ca sa iti mergaa bine. Daca stii ca ai numai 2 giga ram, o sa iti mearga greu.

| Andrei1235708 explică (pentru anonim_4396):

Windows 8.1 este mult mai bun decat 7. Dupa ce schimbi toata interfata de "tableta" in ceva ce arata a windows 7 este perfect.Performanta crescuta in special la jocuri ( +50 fps Battlefield 4 ) si partea cea mai buna este ca arata foarte mult ca Windows 7 cu putin efort.

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Formatezi doar partitia cu windows, nu ai treaba cu cealalta! Pe partitia cu windows nu se tine nimic altceva decat windows, drivere si programe, sau nu ati mai invatat!

| gelu1970 a răspuns:

Nu poti. salveaza tot ceea ce nu vrei sa pierzi.
in alta ordine de idei spui ca vrei sa faci upgrade. deci inainte scoate dvd-rile de recovery in ideea ca iti da erori dupa ce faci upgrade. insa cel mai important e in cazul in care vrei sa te intorci la w7, deoarece nu e un proces reversibil. odata instalat 8.1, dupa ce o sa te convingi ce prostie ai facut, o sa vrei sa te intorci la w7. si daca ai o licenta valida, reala, poti sa o faci prin intermediul acelor dvd.
spun asta deoarece cu o "licenta" activata ilegal nu poti face upgrade.
bafta in tampenia ce vrei sa faci.

| Zaygon a răspuns:

E mai bun si mai stabil 8.1 decat 7 si mananca mai putine resurse. Pune ce ai nevoie pe un hard extern si instaleaza 8.1 pe curat. Cine se opune schimbarii, piere. PC-ul nu inseamna numai jocuri. Si jocurile merg si pe 8.1 numai ca trebui sa stii ce drivere ai nevoie.

| Made_Self_1995 a răspuns:

Mai bine las-o balta....este praf windows 8.