| Andrei10101 a întrebat:

Dau fundita, Buna, am si eu o problema de cand am luat internet de la vodafone in fiecare luna merge bine netu sa zicem pana cand descarc de 1 gb sau maxim vreo 5 zile apoi merge foarte greu se incarca greu si la video se tot blocheaza ma poate ajuta cineva va rog!

Răspuns Câştigător
| hippiemuslim a răspuns:

Traficul tău este limitat la 1 sau 2 GB.
"Depăşirea traficului iniţial nu se taxează suplimentar, doar că viteza de download va scadea până la 128 kbps, iar cea de upload la 64 kbps, urmând să revină la valorile iniţiale în următoarea lună de facturare."
Mai exact, vodafone suge.

7 răspunsuri:
| iulyan a răspuns:

Cand te conectezi la vodafone ar trebui sa-ti apara in casuta de connect langa cati gb poti sa downloadezi sau uitate pe contract unde ar trebui sa scrie ce limita propiu zisa este. dupe ce depasesti acea limita si nu ai trecut inca la urmatoarea luna de facturare, automat viteza va scadea la download cat si la upload.deci tresa fii atent cat downloadezi si in cat timp downloadezi.ai putea sa-ti maresti acea limita, dar desigur va costa si va trebui sa iti faci un nou contract. cel mai bine este daca ai posibilitatea sa treci pe fibra optica ca merge cel mai binehappy

| Incubus a răspuns:

Trebuie sa te interesezi de transferul de date disponibil(desi la unele retele fixe nu se pune problema de cantitatea de informatie transferata la cele mobile da)nu platesti doar o anumita viteza dar si o anumita cantitate de date si daca nu ai nevoie neaparat de internet mobil iti sugerez sa renunti la el (abonamentul in retele fixe este si mai ieftin)

| Sin a răspuns:

Daca descarci si ti se blocheaza pe urma, problema poate sa fie lipsa de memorie.De cat ai cardul de memorie?
Daca merge greu dupa un timp, poate sa fie de la retea sau sateliti.

| hippiemuslim a răspuns:

Pai nu ai decat sa intrebi pe cineva de la vodafone despre contractul tau happy

| alexunder12 a răspuns:

Stimabile, invata sa citesti contractul.
Problema ta este eficienta cu care utilizezi resursele oferite.
Internetul mobil este limitat.
Inainte se tarifau, depasirile de trafic.
Acum, se aplica FUP(Fair Usage Policy). Intr-un cuvant dupa ce ai descarcat o anumita cantitate de informatie, viteza scade, de obicei, la 128-256 de kb/s, in functie de provider.

| Andrei10101 explică:

Hippiemuslim cred ca raspunsu tau e cel mai sigur dar totusi cred ca trec pe fibra optica sau stiu eu ce decat asta mai bine altu mersi frumoshappy

| Andrei10101 explică:

Dar problema e ca la mine descarca cu maxim 15 kb/2 dupa la inceput merge cu 200 kb/s