| SonicAndrei a întrebat:

De azi, calculatorul meu folosește 100% din procesor și 29% memorie RAM de când s-a pornit. I-am dat restart, am schimbat pe Power Saver și pe High Performance, dar nimic. Niciodată nu l-am văzut folosind 100% din procesor în continuu (acul de la gadget rămâne acolo, e la fel și pe Task manager), doar uneori când îi dădeam foarte mult de lucru (și nici acolo nu stătea pe 100%). Am un Intel Core i3-3220 3.3 GHz și 6 GB RAM, nici dacă ar fi un laptop care se supraîncălzește nu ar face așa.
Are cineva idee ce se întâmplă? Aud și ventilatorul cum sună mai tare, dar asta din cauză că procesorul e 100% „folosit".

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Vezi procesele! Posibil sa ai vreun virus!

| SonicAndrei explică (pentru K0sti):

S-a rezolvat. M-am gândit că ar putea fi virus, am instalat BitDefender iar după ce s-a restartat a funcționat normal. I-am dat o scanare completă și a găsit până acum 25 de amenințări.
Dar de la procese de unde îmi dau seama că este virus?

| K0sti a răspuns (pentru SonicAndrei):

Pai vezi ce aplicatie mananca mult si te apuci si cauti pe net! 25 de amenintari...nu te incurci vad!

10 răspunsuri:
| SonicAndrei explică (pentru horia2012):

Sunt programe care merg sau doar ca să le instalezi? Am glumit, dacă mi le recomanzi atunci trebuie să funcționeze, dar am văzut multe programe asemănătoare care erau mai mult de comerț. OK, le instalez, dar mâine fiindcă azi nu mai apuc.

| horia2012 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Eu le folosesc, primul de 1 an si al 2-lea de vrea 4 luni si merg foarte bine. OK.

| SonicAndrei explică (pentru horia2012):

Programele își fac bine treaba. Dar Kingsoft PC Doctor nu reușește să optimizeze BitDefender. De când l-am pus, calculatorul se pornește foarte încet, adică înainte să-mi spună Welcome ecranul rămâne negru (cam 18 secunde după cum îmi spune Kingsoft), apoi merge normal, desigur. Am avut odată și Kaspersky, dar calculatorul mergea normal.
Ce să fac ca BitDefender Total Security 2014 să se pornească doar după ce s-a pornit windows-ul?

| horia2012 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu ai ce face. La "startup booster" iti arata procesele si pe cele care le intarzie pornirea. Procesul antivirusului nu-l schimba. Eu am Avast si tot la fel, dar el merge bine. De ce nu schimbi antivirusul. Si eu am avut BitDefeneder si nu mi-a placut. Am Avast free 1 an de zile.(iti faci cont si il activezi).

| SonicAndrei explică (pentru horia2012):

Săptămâna asta mi-am pus BitDefender ca să mă asigur că nu am viruși (și am avut ceva). Eu vreau să am antiviruși cât mai buni (prefer Kaspersky dar a expirat de mult trialul și nu mai găsesc key bun pe internet), în mod normal am Microsoft Security Essentials. Mai am o lună până expiră trial-ul la BitDefender, mai caut până atunci soluții...

| horia2012 a răspuns (pentru SonicAndrei):

OK.

| petrica25 a răspuns:

Si eu am patit asa de la niste programe reinstaleaza windows ca nai ce sa ai faci.