| alex495 a întrebat:

De cam cateva zile imi da blue screen cu eroarea,, pc ran into a problem and need to restart" si se restarteaza automat. Am observat atunci cand sunt deschise mai multe, gen un joc, mozzila cu Youtube si Facebook si incepe sa se miste greut imi da eroarea asta. Am 4 gb ram, daca ii maresc memoria ar trebuie sa rezolve problema? Unii mi au zis ca ar trebuie reinstalat windows ul. AM win 8.1 pro fara licenta

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Solutia e simpla: nu rula in acelasi timp programe mari, mai ales care contin componente video in miscare ("filme"). Foloseste-le separat, sau cel putin minimalizate.

Blue screen error iti poate aparea si daca ai ceva problema cu memoria RAM (sunt mai multe, de modele diferite, este ocupata peste 50%, defect fizic etc).

| alex495 explică:

Asta e solutia de compromis, eu vreau sa o rezolv de tot, o sa mai pun 8 gb ram pe el + ca am gta 5 ul pe laptop, mie si frica sa intru naibii in momentul asta pe gta

| alex495 explică:

Pana acum la fel foloseam si nu aveam treaba, mergea mai greu da nu i dadea blue screen

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Am patit si eu. Trebuie reinstalat windowsul.

| alex495 explică (pentru darrio2007):

Pana acum nu am avut problema asta, de ieri de cand am luat soft ul de pe acest site imi face intruna cand e solicitat ram ul http://www.systemrequirementslab.com/cyri

| alex495 explică (pentru K0sti):

Nu inteleg. sunt sanse mari sa fie dusa memoria ram si din cauza asta sa mi faca probleme?

| K0sti a răspuns (pentru alex495):

Pai de ce ma intrebi? Ti-am spus ce sa faci, concluziile le tragi dupa!

| alex495 explică (pentru K0sti):

Nu ai explicat complet ce se intampla de fapt cu laptop ul meu. Decat mi ai dat un site si mai lasat sa inteleg ca probabil e pe duca memoria ram din fabrica a laptop ului ( 4 gb 1600 ddr3). Sa zicem ca imi descopera erori la memoria ram, dupa ce as putea sa fac? memoria asta e instalata din fabrica si din cate stiu nu poate fi inlocuita ( schimbata in cazul meu). Laptop ul are 2 slot uri dar mi-e frica sa nu faca in continuare de la memoria asta afectata.

| K0sti a răspuns (pentru alex495):

Daca are erori trebuie schimbata, logic! Daca e modelul care are una din memorii lipita pe placa de baza...ghinion!
Daca e pe slot se schimba, ca de aia e pe slot, cine te-a mintit ca nu se schimba...

| alex495 explică:

Aici am incercat sa rezolv legat de soft ul respectiv https://www.tpu.ro/......aptop-pot/