| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile calculatorul nu mai recunoaste cablul de internet băgat în el. Spune ca nu are nici un cablu băgat, asa ca am incercat cu altul care merge pe alt pc dar al meu tot nu l.a "simtit". Recunosc, am avut niste probleme cu el asa ca am umblat pe la cablurile mici de la placa de baza.

Cum poate fi remediată buba?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ai placa de rețea integrată pe placa de bază? Se aprinde vreun led lângă conectorul ethernet când e cablul băgat în mufa plăcii de rețea?
Ai driverele de rețea instalate ok?

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

E integrată. Nu se aprinde nici un led acum cand e băgat cablul.
Nu stiu cu driverele. in urma cu o saptamana mergea dar am avut probleme cu pornirea si am umblat pe la firele cu firul de pornire si restart, iar dupa ce a pornit intr un final am dat de buba cu cablul.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Posibil să fi făcut vreun scurt-circuit pe-acolo și să fi bușit intrarea plăcii de rețea. Dacă e așa, o poți dezactiva din BIOS și pui fie o placă pe PCI, fie un adaptor USB și o rezolvi. Nu costă mult, cred că poți găsi și sub 10 lei (SH).

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Multumesc frumos pentru ajutorul rapid big grin

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Am băgat placă de retea, se aprind ledurile, am dezactivat onboard lan din bios, si tot nu simte nici un cablu in el.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai instalat driverele noii plăci?

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Ups..Nu. partea oarecum rea este ca nu stiu ce driver sa ii pun. Placa mi.a dat.o un prieten, doar placa. E vreo cale prin care pot afla ce driver trebuie luat? Ca îl iau pe telefon dupa care il conectez la pc

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur scrie pe ea ceva. Caută toate codurile tipărite pe cablaj pe net și sigur dai de numele corect al produsului. Cel mai bine, caută după șirul FCCID (urmează un șir alfanumeric). Ar trebui ca acest cod plus acronimul ăsta (FCCID XXXyyyZZZ333etc.) să-l pui în GOOGLE. După aia, mergi pe saitul producătorului aflat astfel.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

In cele diin urmă si.a instalat singur driver ul dupa un restart, vede cablul, dar nu si conexiunea la net. cablul se duce intr un router, si nu merge nici sa intru pe ip.ul lui.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dă un hard reset la router (și eventual îl reconfigurezi după aia).

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Am incercat cu cablul de net băgat direct in pc fara router, iar cand ii dau connect ramane la "connecting to Wan" dupa care da eroare ca nu găseste.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ciudat. Ai definit conexiune nouă (că din „wan" nu se intră cu DHCP, trebuie fie IP fix, fie PPoE)?

13 răspunsuri:
| Maioru88 a răspuns:

Salut,buba poate fi remeidata astfel:
-mergi si cumperi alta placa de retea pentru ca din punctul meu de vedere este arsa

| anonim_4396 explică (pentru Maioru88):

Am inteles, multumesc big grin