| Narcis_Puiu_2000 a întrebat:

De ce Apple are produse asa de scumpe si nu sunt bune de nimic. ex un iphone 4s costa cat un s3! nici iphone 5 nu se compara nu s3 cu 5s poate dar neeeeee

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Datorita marketingului, desigur. Oamenii, desi inteligenti ca si indivizi, in turma coeficientul de inteligenta scade drastic. Asa ca indivizii tind sa faca ce e la moda, fiind prea cretini pentru a-si impune o identitate proprie si imprumutand-o pe cea de turma. Evident ca icacaturile nu sunt cu mult superioare celorlalte gadget-uri dar sunt cu peste 50% mai scumpe. Apple isi permite sa faca treaba asta dupa ce a manipulat masele de cretini, pe care a reusit sa ii convinga ca produsele Apple ii face speciali. In realitate, rezultatul este exact opusul, turma de icretini fiind de fapt cea mai numeroasa si lipsita de identitate in comparatie cu oricare alt curent tehnologic. Apple nu numai ca isi manipuleaza fanii dar ii si prosteste cu nerusinare atunci cand vine vorba de bani.

Nu ma intelege gresit, unele produse Apple chiar au un plus evident fata de aceleasi gadget-uri dar de la companii concurente. Doar ca plusul de calitate nu scuza diferentele imense de pret.

Un filmulet amuzant despre cum au fost dresati fanii Apple:

http://www.youtube.com/watch?v=SbmgV7Oyp0w

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Apple platesti in primul rand stabilitatea sistemului de operare si integrarea acestuia cu hardware-ul folosit. Ca una este sa folosesti Android, mizeria aia gratuita pusa pe telefoane pentru pustani cu cosuri, si care-ti da probleme cand ti-e lumea mai draga, si alta este sa folosesti un telefon pe care sistemul de operare este facut sa mearga perfect pe capacitatile de care dispune telefonul. Na, asta este diferenta. De aia platesti atat.
Altfel, nu le folosesc nici pe unul, nici pe altul. Cel putin Android nu as folosi nici daca mi s-ar da gratis.

| Darius392 a răspuns:

Nu sunt bune cele de la Apple, chiar daca sunt cele mai cumparate.

| Lămâie00 a răspuns:

Pai sunt mai scumpe pentru ca Apple e ase, mai de fite, eu nu as cumpara un iPhone cu o gramada de bani si dupa aia sa ma dau o groaza si pe aplicatii, ca la iPhone majoritatea sunt pe bani, si iPphne-ul l-ai scapat pe jos e gata, eu am ace plus, "copie" dupa iphone 4, l-am spacapat cu ecranul in jos de multe ori si e intreg, are doar cateva zgarieturi mici, atat, la Apple pana si Bluetothul e limitat

| Ilisaysmeow a răspuns:

Pai eu am Iphone si e ok dar recuosc ca Samsug e mai bun. La Apple platesti 50%brandul ca na e de fite

| Narcis_Puiu_2000 explică:

Am vrut sa scriu nici nu se compara cu...

| mademoiselle011 a răspuns:

Poate ca problema e in marca. De exemplu: un automobil Mercedes costa cu mult mai spump decit un Hyundai, dar ca masina hyndai-ul e la fel de bun. Poate asa e si cu Iphone-ul. Sper ca te-am ajutat happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru mademoiselle011):

Nu se compara in veci un Mercedes cu un Hyundai.
Diferentele sunt enorme.

| mademoiselle011 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar eu aveam in vedere ca la Iphone trebuie sa platesti pentru brand...

| anonim_4396 a răspuns (pentru mademoiselle011):

Asa este.
Cu o parte din bani platesti brand-ul.
Cu alta parte platesti calitatea in plus.

| Ioan-Bogdan_Andone_1993 a răspuns:

Din pacate bunul meu prieten aici te inseli, pana nu ai tinut un iPhone in mana, sa-l folosesti etc, nu ai de unde sa stii de ce e in stare, un iPhone este de 1000 de ori mai bun decat orice alt telefon cu Android, iPhone-ul este copacul, creatorul tuturor smartphone-urilor de azi, un iPhone ilpoti compara cu un copac, dar un Android phone nu este decat o floare banala!

| Narcis_Puiu_2000 explică (pentru Ioan-Bogdan_Andone_1993):

Am avut unul l-am scapat in apa pentru 3 sec si s-a stricat si nu a mai mers -.- am dat bani pe degeaba tu poti sa zici ce vrei