| Gigel319 a întrebat:

De ce cooler-ul meu de la calculator face mai mult zgomot ca de obicei?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La mine merge silentios si acum. Cand face zgomot desfac ventilatorul (la procesor cu radiator cu tot), schimb pasta termoconductoare de la procesor (in prealabil o curat pe cea veche cu alcool izopropilic), curat palele ventilatorului si printre elementele radiatorului, desfac folia (unde sunt scrise datele ventilatorului si pun o picatura mica, mica, de ulei fin (eventual siliconic) pe rulmenti, lipesc folia la loc si daca s-a deteriorat pun o hartie mai groasa (ambele se lipesc cu lipici avand grija sa nu pice lipicipe lagar). Dupa toate aceste operatii facute cu grija ar trebui sa nu se mai auda nimic o perioada.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă s-au ros rulmenții de la ventilator, s-au dezechilbrat palele și dacă vibrează se atinge de pereți.

| doctorandus a răspuns:

Dezactiveaza Turbo.

| Zuzu1991 a răspuns:

99% ca trebuie sa il cureti
in timp se formeaza o pelicula de praf intre ventilator si radiator, care nu permite aerului impins de ventilator sa ajunga in radiator, moment in care sistemul mareste viteza ventilatorului ca sa produca racire
optim e sa scoti ventilatorul (nu tot cooler-ul) si sa il cureti cu o pensula sau o perie

| dinaprilie a răspuns:

Praf in exces..schimba-l daca ai posibilitatea.