| Costel_Iftode_1998 a întrebat:

De ce imi apar dungi albe pe aparatul foto atunci cand fac poze la lumina?
ce trebuie sa ii fac?
raspunsul bun primeste funda big grin

Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Problema este dată posibil de condensul creat în caseta senzorului. Dacă ai trecut camera prin variaţii bruşte de temperatură nu are rost să o mai desfaci. Odată intrată umezeala in chip nu o mai poţi scoate prin metode ortodoxe.
Este posibil să fie vorba doar de o conexiune imperfectă a unei magistrale de date. Dar aceasta se intâmplă doar dacă compacta a suferit un şoc mecanic. In acest caz conectorii ZIF pot fi mișcați pentru refacerea conexiunii.
Dacă magistrala cu probleme de conexiune este cea care face legătura cu senzorul... iar nu are rost să il demontezi pentru că electrozii au generat condens în interiorul senzorului.

| Costel_Iftode_1998 explică (pentru vangaelis):

Si in cazul asta ce e de facut?

| vangaelis a răspuns (pentru Costel_Iftode_1998):

In mare, cam trebuie sa-ti iei alta camera din pacate sau mergi cu aparatul photo la o firma de reparatii de profil bininteles. sad

3 răspunsuri:
| NoSmile a răspuns:

Buna!
Umbla pe la setari, probabil e din cauza blitz-ului!