| EdiC a întrebat:

De ce isi da restart laptopul meu, am windows 8 pe el recent schimbat, laptopul are doar doi ani, si dupa ce il pornesc stau 5 minute si imi apare asa "sad your pc ran into a problem and needs to restart. we're just collecting some error info, and then we'll restart for you.
de ce imi apare asta, si cum pot sa o rezolv? se poate sa fie de la windows?
Multumesc anticipat

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca ai instalat corect windowsul cu tot cu drivere corect instalate nu vad nici o problema de software, asta daca nu te-ai virusat, dar cred ca eroarea ta tine de hard care e pe moarte si pierde fisiere, desigur si temperatura dar se stinge si nu in 5 minute, windowsul e bun? contrafacut de pe net nu? atunci de ce ne miram, eu cu windows 8.1 original nu am avut niciodata probleme la fel si cu 7, xp.e cand am instalat porcari de astea modificate da am avut probleme, ce sa spun instaleaza un original sau cere de la un amic eu stiu

| EdiC explică (pentru RAY):

Nu stiu ce sa spun, si eu mi-am bagat acelasi windows pe pc si nu am avut nici o problema, totul merge bine, dar pe laptopul asta nu stiu ce are, si laptopul e destul de bunicel, are 4 gb ram si placa video buna, procesorul ii bunicel... se poate sa nu accepte windows 8.1 si sa accepte doar windows 7?

| EdiC explică (pentru EdiC):

Sau ca windows-ul e x64?

| RAY a răspuns (pentru EdiC):

Nu exista asa ceva, mai ales la ce pc ai, nu stiu ce sa spun, nu sunt acolo, daca as fi as sti, sti ca un medic la distanta

| EdiC explică (pentru RAY):

Totul e inregula daca bag windows 7

| K0sti a răspuns:

Memorie, hdd, temperatura excesiva (murdar de praf)...multe!

Ai schimbat vreo data pasta termoconductoare? Aceasta ar putea fi prima cauza a acestei erori. Ai verificat toate fisierele corupte? S-ar putea sa ai un fisier sau un driver corupt. In acest caz recomand schimbarea sistemului de operare. Trebuie sa va schimbati mai intai pasta termoconductoare (Normal trebuie schimbata 1-2 ori pe an). Mult succes! happy

| k330sk3a a răspuns:

Mai exact, cand se restarteaza, ce mai scrie? nu scrie ceva cod de eroare? dupa ala trebuie sa te iei.Mai uita-te odata si scrie-mi.

| EdiC explică (pentru k330sk3a):

''sad your pc ran into a problem and needs to restart. we're just collecting some error info, and then we'll restart for you. si dedesubt sctie ''if you'd like to know more, you can search online later for this error : SYSTEAM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED (athwbx_sys)''. scrie jos, mic

| K0sti a răspuns (pentru EdiC):

Virus sau probleme cu driverul de retea Atheros!

| k330sk3a a răspuns (pentru EdiC):

Cand pornesti calculatorul, poti sa il butonezi? chiar si 5 minute sunt de ajuns.

| EdiC explică (pentru k330sk3a):

Da deci pot sa fac orice in alea 5 min... dar dupa imi apare aia si se restarteaza

| k330sk3a a răspuns (pentru EdiC):

Dupa ce se porneste calculatorul, pune sageata in coltul din dreapta jos al desktop-ului, sa iti apara bara aia.Da pe search(cautare, daca e in romana)si scrie device manager.Da click pe el, apoi cauta in fereastra care apare network adapters.Da click dreapta pe un driver care e ceva de genul qualcomm atheros wireless adapter, si da properties.La fereastra care iti apare, da click pe tab-ul driver, apoi da update driver.Iti va aparea o noua fereastra, da pe search automatically for updated driver software, si asteapta. Spune-mi ce s-a intamplat dupa asta.

| izabela2013 a răspuns:

De la windows trebuie să îl reinstalezi cu tot cucele mai recente actualizări