| Hgo a întrebat:

De ce mașina de spălat începe să spele doar când e selectată pe programul de 15 minute, iar la restul nu începe

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Selectezi programul, vezi ca nu cumva sa fie activ un delay (are ledurile alea pentru pornire cu intirziere de 3-6-9 ore), apoi dai un start. Asigura-te ca e usa inchisa cum trebuie. Daca tot nu o ia din loc, vezi de o garantie sau cheama un meserias.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu stiu sa existe un asemenea program. Cred ca habar n-ai sa umbli la ea.
Scoate-o din priza 1 minut si seteaza programul de spalare pe care il vrei. Daca tot nu merge, du-o la reparat.

| Hgo explică (pentru darrio2007):

Nu mă, știu să o fac dar voiam sa vad daca mai știe cineva, de ce crezi că întreb, omule?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Hgo):

Deci am avut dreptate pana la urma? Daca tot mi-ai dat funda magica, poate ne zici si ce avea, ca nu sunt sigur. Eu ce ti-am zis m-am bazat pe experienta proprie si pe ce am vazut uitindu-ma la panoul de control al modelului mentionat de tine.

| darrio2007 a răspuns (pentru Hgo):

Daca stiai nu mai intrebai pe aici.

| Hgo explică (pentru GabiDumitrescu):

Intr o anumită măsură, am lăsat o 1 minut scoasă de priza, am dat presiunea robinetului mai mare și am scos o "siguranță" care era pusă unde e furtunul de alimentare

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Hgo):

Ahaaa, deci era ceva de neatentie. Stai ca ma distram azi cu comentariile unor inapti pe eMag cu masina de spalat pe care mi-am comandat-o ieri (sper sa ajunga saptamana viitoare), un Samsung (asta mai exact - https://www.emag.ro/......RCK2MBM/), unde erau multi care se plingeau fix ca face ca toate alea la stoarcere, fie care nu le ia balsam si/sau detergent din sertarele alea destepte (gen umpli cu detergent si balsam o data si nu mai ai treaba vreo luna-doua in functie de cit si cum speli). Doar ca... 1. M-am uitat prin manual astazi si scrie acolo clar ca dupa ce ai instalat-o, e musai sa rulezi secventa de CALIBRARE a tamburului. Nu faci asta, ajungi sa te plingi ca se buleste nu stiu ce, vin si aia din service, se apuca sa schimbe amortizoare si povesti, nu se gindeste nimeni ca tu esti atit de bivol ca nu te uiti in manual la cum se face instalarea si punerea in functiune. 2. Sertarele alea au un blocator mecanic care implicit e inchis, deci degeaba le umpli. Partea a doua, exista niste setari initiale si pentru dispensarea de detergent si balsam care trebuie facute.
... dar noi sintem destepti, nu avem nevoie de manuale! P.S. Tocmai am pus in functiune azi pentru prima oara o masina de piine noua. Logic ar fi sa zici ca bai, o sterg oleaca si pun de-o piine, nu? Era cit pe ce sa fac asta, nu ma dau cocos, dar am zis ca hai sa ma uit totusi in manual. Trebuia sters, uns cu grasime, lasat 10 minute pe coacere, apoi sters din nou bine si abia dupa aia pus ingrediente de piine. Ce fum si ce miros mi-a scos la tura aia de 10 minute... deci intr-un final, orice ti-ai lua, CITESTE MANUALUL. :)

| Hgo explică (pentru GabiDumitrescu):

As fi citit daca l as fi avut și dacă mașina era românească și puteam să o găsesc pe net dar știi cum e, pana nu o faci, nu înveți

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Hgo):

Pai eu cum crezi ca am gasit-o? Se gasesc manuale la cam orice nenorocire... si fara manuale, e uneori utila si logica. happy Voila - https://manuall.it/daya-dmw-610e6-lavatrice/

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cheama un specialist reparatii masini de spalat si va vedea el de ce.

| RAY a răspuns:

Ce sa spele omule in 15 minute

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce masina? Da vreo eroare? Posibil sa nu aiba presiune la apa sau sa fie alte probleme. Nu putem ghici. La restul uneori e posibil sa fie nevoie sa mai selectezi niste optiuni inainte sa ii dai drumul, iar programul scurt sa porneasca direct.

| Hgo explică (pentru GabiDumitrescu):

Mașina DAYA-610 nu începe deci nu primește apa automat, decât pe 15 minute

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Hgo):

Selectezi programul, vezi ca nu cumva sa fie activ un delay (are ledurile alea pentru pornire cu intirziere de 3-6-9 ore), apoi dai un start. Asigura-te ca e usa inchisa cum trebuie. Daca tot nu o ia din loc, vezi de o garantie sau cheama un meserias.

| Catrice a răspuns:

Ii dai resetare/refreș.