| Trollerul a întrebat:

De ce nu imi vede toata memoria ram? Am 2 placute de cate 1 gb si imi vede doar 1 gb de ram in properties, dar in programul CPUID imi vede 2 gb ram.

7 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

E imposibil, sunt de aceeasi frecventa? nu are cum sa vada doar 1 gb, daca amandoua sunt bagate si ti-a intrat in windows trebuie sa le vada pe amandoua, altfel daca una era arsa cand deschideai pc-ul incepea sa scoata bip-uri biosul.

| Trollerul explică (pentru Evolution):

Http://prntscr.com/5jh06p uite aici frate, cum pot sa rezolv?

| Evolution a răspuns (pentru Trollerul):

Intra in bios si uitate la setarile acolo daca totul e ok, daca nu te pricepi cheama pe cineva care le are in domeniu IT sa se uite, cred ca e o problema din bios pentru ca tie iti ruleaza in single channel adica iti arata ca ai doar o singura placuta de 2 gb nu ca ai 2 de 1 gb fiecare.
Probabil ca o fii ceva setat aiurea din bios.

| Gabriel_Sergiu_1986 a răspuns:

Pentru ca windows 7 nu vede tot si eu am 4 gb ram si windows 7 imi vede numai 3 gb ram. windows xp imi vede 4 gb ram... e o problema de la windows 7.sad

| Evolution a răspuns (pentru Gabriel_Sergiu_1986):

rolling on the floor omule nu are legatura, nu mai comenta daca nu stii, ca tu ai windows 7 pe 32 de bit si windows pe 32 de bit (x86) iti vede pana in 3 gb de ram, daca ai 4 gb de ram sau mai mult iti trebuie windows pe 64 de bit ca sa iti vada toti ramii, el nu are problema asta.

| Gabriel_Sergiu_1986 a răspuns (pentru Evolution):

Evolution laughing) nici 32 si nici 64 nu vede decat 3 gb, ( 4 gb vede windows xp, windows 7 ( 32, 64, windows 8, 8.1 astea numai vad decat 3 gb )

| Evolution a răspuns (pentru Gabriel_Sergiu_1986):

Omule te auzi ce spui? stii macar care e diferenta dintre un sistem pe 32 de bit si un sistem pe 64 de bit? http://www.windowsfaralimite.ro/windows/windows-32-bit-versus-64-bit/, documenteaza-te te rog frumos inainte sa arunci argumente aiurea, ceea ce descrii tu este imposibil, windows 8 sau 8.1 este tot un sistem bazat pe 32 de bit sau pe 64 de bit si vede fix aceeasi rami ca pe orice alt OS de aceeasi latime de banda.