| Andrei24R a întrebat:

Buna, am si eu o nelamurire. Placa de baza a calculatorului are 4 sloturi pentru memorie ram, 2 dintre ele sunt ocupate cu 2 placute de cate 4 gb. Intrebarea mea este, pot adauga inca 2 placute de cate 8 gb? Mentionez ca sunt exact acelasi model doar ca difera memoria. De exemplu pot avea 2 placute de 4gb si 2 de 8gb?

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Poti pune ce placute "doresti", doar ca trebuie sa fie compatibile cu placa de baza, pe DDR, si preferabil sa ai aceeasi frecventa de functionare (nu mai zic de cl si timing).

| P3d1a a răspuns:

Da, eu am pus 2 de 2gb si 2 de 4gb

| P3d1a a răspuns (pentru P3d1a):

Apropo, tine minte sa verifici ce fel de ram foloseste pcul tal gen DDR2 DDR3 DDR4 etc, sa cumperi stickurile sa fie la fel ca altfel nu se potrivesc.

| mcristiioan a răspuns:

Se poate dar pentru siguranta ar fi bine sa fie toate la fel (ma refer la capciate si marca).