| geocornel a întrebat:

De ce nu porneste pc? porneste unitatea tot insa nu apare nimic pe ecran. inainte se auzea un piuit iar acum nu se mai aude.

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

1. Conecteaza bine cablul monitorului
2. Deschide unitatea si conecteaza bine toate mufele
3. Daca asta nu merge,ai doua variante:
a. Sursa nu mai face fata, si trebuie schimbata. Iti dai seama de asta dupa mirosul de plastic topit din ea si verificand:inlaturi tot ce nu e necesar: hard, dvd-rom, placute audio/video, placa de retea, ce mai ai tu. Daca sursa merge "pe liber" trebuie schimbata cu una mai puternica.
b. O componenta e stricata. Le scoti pe toate pe rand, verificand daca computerul porneste fara ele. Ceva imi spune ca se poate sa fie mai ales placuta RAM. Poti deconecta orice componenta, mai putin procesorul. Computerul ajunge pana la boot, doar cu procesorul, poti scoate si placa video, se aude sunetul daca merge. Daca nu porneste chiar daca deconectezi tot, ramane procesorul ca suspect principal.happy si atunci ai nevoie de service.

2 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
E nasol daca nu se aude beep-ul de la bios,poate sa fie si ram-ul,si procesorul dar si placa video(aici poti sa verfici daca merge ceea incoportata)
Daca n-ai piese de schimb,nu poti sa-ti dai seama cu exactiate de la ce este.
P.S cablu-ul monitorului nu are treaba aici,chiar daca nu era conectat sau nu era conectat bine,beep-ul de la bios tot se auzea!
Daca led-ul de la monitor sta aprins cateva secunde apoi se aprinde intermitent,e mai mult ca sigur ram-ul.
Daca era palca video, apareau dungi pe ecran si bluescreen cand se incarca system-ul de operare.
Uita-te si la condesatori de pe placa de baza, sunt cazuri in care sunt umflati, deci compromisi.
Verifica si procesorul, poate sa fie prea mult praf pe pini si sa nu mai faca contact bine(asta e valabil si pentru restul componentelor)

| darrio2007 a răspuns:

Verifica-ti conexiunea la monitor.