| TudorFox a întrebat:

De ce pe linux e mai slab sunetul? De exemplu la unele filme, melodii?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Linux-ul are posibilitate de reglaja volumului chiar si pana la 120% fata de nivelul standard de iesire a placii de sunet.
Reglarea o poti face dand click pe iconita de sunet din bara de task-uri (unde apare si ceasul, reteaua, upgrade-urile etc.).

| anonimg a răspuns:

Linux nu ofera calitatea audio si video pe care o poate oferi windows-ul.

| TudorFox explică (pentru anonimg):

Deci nu am ce face decat sa imi cumpar niste boxe sa inteleg?

| anonimg a răspuns (pentru TudorFox):

Incearca sa ridici sunetul din sistemul de operare. Ca si volum ar trebui sa se auda tare. Eu am inteles prima data ca sunetul nu are calitatea destul de buna, si nu volum.
Deci sunetul poate fi dat mai tare din sistemul de operare.

| TudorFox explică (pentru anonimg):

Pai chiar si cu sunetul de la sistem dat la maxim nu se aude asa bine

| anonimg a răspuns (pentru TudorFox):

Probabil nu a fost instalat cel mai potrivit driver pentru placa de sunet.
Sunetul trebuie să se audă tare în Linux.
Fă-ți un cont pe forumul Ubuntu și vei găsi rezolvare mai repede acolo.

| PainTech a răspuns:

Probabil ca exista driverul placii de sunet nu este 100% compatibil sau se foloseste un driver standard.

| TudorFox explică (pentru PainTech):

Oare sa fie din cauza placii default? E Intel. Sa inlocuiesc cu realtek sau?