| anonim_4396 a întrebat:

De ce racire as avea nevoie sa urc un e8400 la 6ghz, chiar si peste?
Cateva recomandari de coolere?

Răspuns Câştigător
14 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Fi realist.Nu o să poți urca la frecvența asta procesorul veci pururi fără să-l arzi.OC-ul se bazează pe toleranțele de voltaje lasate de producător intenționat, pentru a absorbii fluctuațiile de voltaje de pe rețea în caz de supratensiuni, deci nu ai cum să scoți dintr-un procesor de 3 Gz cum e cel la care vrei să-i faci OC un procesor de 6 Gz.
ca sisteme de răcire, ai putea folosii tehnologia server cu un tunel de răcire format din două ventilatoare de 120 mm de turații mari și un radiator de cupru modificat manual, la care se adaugă și o pasta termo-conductoare ce are coeficient real de transfer de căldura mare, dar ia în calcul că treaba asta se va lăsa cu un sistem zgomotos. happy. Succes

| Jipa95 a răspuns (pentru DeyCj):

Cu o versiune mai veche de cpu-z vazusem eu ca a fost urcat un e8400 paa la 8 ghz. dar nu stiu cu ce sursa si cred ca nu poti face asta cu un cooler cred ca racire pe azot.

| DeyCj a răspuns (pentru Jipa95):

Aia dacă vrei să „îngheți"(Nitrogen-ul sau Azotul îngheață) procesorul, da se poate
Pentru OC-u ăsta sadic trebuie să ai și o placă de bază cum trebuie la care-i rezistă soket-u la temperaturi mari.Ca sursă de alimentare; clar una stabilizată real nu chinezărie.Ca durată de viață calculatorul va supraviețui maxim 2 săptămâni, dar desigur asta nu zice pe google sau YT happy.

| Vanqu1sh a răspuns:

Probabil nitrogen lichid laughing.

| Jipa95 a răspuns (pentru Vanqu1sh):

Pentru OC extrem se foloseste azot lichid nu nitrogen tongue
N-ai brodit-o p'asta laughing

| Vanqu1sh a răspuns (pentru Jipa95):

Pai asta incerci tu sa faci cu un procesor Intel care nu sunt asa bune la OC + ca e pe 45 nm, deci de aia ai nevoie sa il duci la extrem :*.

| Vanqu1sh a răspuns (pentru Jipa95):

Btw ca acum vazui, azot - nitrogen tot aiabatting eyelashes

| Jipa95 a răspuns (pentru Vanqu1sh):

Idk azot, nitrogen nici nu stiu daca este una si aceeasi. Oricum vreau ceva pe vant, nu lichide laughing

| Vanqu1sh a răspuns (pentru Jipa95):

Vreun uragan din America ar fi de folos cred big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru Jipa95):

"Azotul (sau nitrogenul) este elementul chimic din tabelul periodic care are simbolul N și numărul atomic 7. Este un gaz incolor, inodor, insipid, de obicei inert, diatomic și nemetalic, constitutie 78% din atmosfera Pământului și este o parte componentă a tuturor țesuturilor vii." Stai jos, ai 2.

| sltlp a răspuns (pentru Jipa95):

Azot sau nitrogen e tot aia...
2. Nu cred ca poate procesorul sa ajunga acolo nici cu ce vrei tu.
3. Oricum ca sa il chinui ai nevoie de o placa de baza zdravana si de sursa...
4. Nu merita efortul.

| Edwuard_Matac_1997 a răspuns:

Ugra lechz