| Miranda29 a întrebat:

De ce ramane ecranul negru dupa "starting windows" aveam win 7 ultimate x64. Lam reinstalat (tot win 7 x64 am pus) acum 2 saptamani si tot n-am scapat de problema.Ieri m-am decis sa instalez 32 BIT si surpriza:dupa starting windows ramanea TOT negru (desi monitorul arata ca e deschis) deci practic nu se incarca. I-am dat un restart si a aparut o eroare cu windows did not respond.cu normal mode si safe mode si apoi a mers. sa deschis... oare de la ce sa fie? Am 4gb ram, ati radeon HD 4650 1gb, HDD 500 si procesor intel pentium dual core 6500 2, 93 ghz.

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

! 1) ___ Ori ai hardul virusat ori ai pus un W.-7 cu fișiere lipsă sau defecte ori nu ai instalat tu bine W.-7
2) ___La acest calculator poate mergea win 7 x64, și nu avea ce căuta un W.-7 pe 32.
3) ___Calculatorul tău are demnitate și nu vrea sistemul de operare W.-7, că îl consideră o porcărie.
4 ) Încearcă cu sistemul de operare Kiwi Ubuntu Linux, sau cu sistemul de operare Ubuntu Linux v11.04. Poate acceptă unul din aceste 2 sisteme de operare.

| MMihai a răspuns:

Dacă ai o problemă pe partea de hard și asta sunt rezolvabile, prin înlocuirea componentelor defecte.
Nu are rost să cumperi un laptop, că alea sunt necesare numai dacă mergi să faci afaceri.
Îmbunătățirea unui calculator obișnuit se face mult mai ușor, decât a unui laptop și costă mai puțin, ca bani.
Există și softuri / programe anti- piratare, și ce ai încercat să instalezi tu nu cred că nu era
un sistem de operare cu licență.

Vezi ce am scris altora, despre sistemele de operare din grupa Ubuntu Linux.

Nici o dată un Windows produs de firma Microsoft, nu va șterge de pe HDD, un program anti-piratare, produs de firma Microsoft.

Tu crezi că ștergi hardul prin formatare cu Windows dar programul anti-piratare oricum este salvat!
Și după asta mai ai și dorința să îți meargă bine Windows-uri piratate.

Vai ce dulce ești!

Tu chiar crezi că cei de la firma Microsoft nu au habar să facă programe anti - piratare?

Ei fac Windows-rile, Office-urile, Visual Studio-urile, etc. și sunt mici și tâmpiți și nu au habar, să facă softuri anti-piratare.

Deci hardul trebuie șters tot cu un sistem de operare din grupa linux.

| MMihai a răspuns:

Eram mult prea atent la ce era la televizor și f. neatent la ce scriam, și am formulat greșit cel puțin o frază.
Dacă nu ai o defecțiune de pe partea de hard și totul este foarte bine făcut, cred ai parte de programe anti-piratare.
Oficial nici nu există programe anti - piratare, dar ele în realitate există, și de asta am trecut eu, pe Linux-uri.

| condru a răspuns:

Eu am avut aceasta problema de la sursa calculatoului iti apare negru pentru ca se blocheaza sugestia mea este sa il duci la un service it sau sa iti iei un laptop ca mine;-) bafta