| Anonimuserr a întrebat:

De ce se pun 2 izolatori electrici de tip "corona" unu deasupra iar altul dedesubt la toti stalpii de inalta tensiune a cailor ferate romane? N-am gasit o poza mai concludenta, dar va arat doi stalpi de inalta tensiune in miniatura folositi pentru tren modelism.
http://i1192.photobucket.com/......C09884.jpg http://i1192.photobucket.com/......C09885.jpg
Cine se pricepe imi poate explica motivul pentru care se pun acei izolatori electrici la stalpii de inalte tensiune 27000 v. Care ar fi scopul pentru folosirea lor la fiecare stalp dar si pe firul de inalta tensiune?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sa prinzi un cablu de inalta tensiune cu doua suruburi de un stalp trebuie separat sa nu se atinga de stalp si normal il prinzi cu ceva care izoleaza curent de inalta tensiune nu stiu sa-ti explic eu imi dau seama de ce sunt puse dar cum nu sunt specialist nu pot sa-ti explic clar

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Firele alea de inalta tensiune trebuiesc si ele separate cu ceva nu poti sa le prinzi direct de stalp la ce tensiune au, pot avea scurgeri de curent si e logic sa fie separate cu izolatori de inalta tensiune, nu sunt vreun expert doar banuiesc.

| Anonimuserr explică (pentru anonim_4396):

Păi și atunci de ce pun cei 2 izolatori practic pentr uce a nume? Scuze nu mă pricep la electricitate, curent electric etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimuserr):

Nu poti sa prinzi un cablu de inalta tensiune cu doua suruburi de un stalp trebuie separat sa nu se atinga de stalp si normal il prinzi cu ceva care izoleaza curent de inalta tensiune nu stiu sa-ti explic eu imi dau seama de ce sunt puse dar cum nu sunt specialist nu pot sa-ti explic clar