| eylul123 a întrebat:

De ce se tot schimba ora si data la calculator cand il pornesc? DE exemplu din ora si data actuala se schimba in 1980 ianuarie 15 ora 00:04

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Bateria de pe MB a murit. o SCHIMBI tu cu grijă cu una de asta:
https://m.emag.ro/......DW3MTJBBM/
sau
https://www.okazii.ro/......a196748667

atenție la diametru - nu trebuie să fii doctor să faci asta

| eylul123 explică (pentru sierra1):

Https://www.google.ro/......ps?/search
baterie din aceasta am vazut la lidl pot sa cumpar de acolo?
doar trebuie sa o scot pe cea veche si sa o pun ce cea noua?

| sierra1 a răspuns (pentru eylul123):

Corect

| dannyel86 a răspuns:

Placa de baza are o baterie care tine actualizate setarile din Bios, precum si data si ora, atunci cand sistemul nu mai este alimentat cu energie electrica.
Cand acea baterie (cunoscuta ca "baterie c-mos") se consuma, ea trebuie inlocuita, iar timpul si data nu se vor mai modifica.
Daca nu ai cunostinte despre cum se manevreaza componentele unui calculator, e bine sa apelezi la cineva care se pricepe.