| cristinnel a întrebat:

De ce trebuie lasat telefonul la "formatat"? daca nu ce se intampla?

7 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Bateria se formateaza! asta inseamna sa o lasi atunci cand e noua, timp de cateva incarcari, o lasi in telefon pana acesta nu mai porneste, deci e moarta complet, apoi o ti la incarcat X ore, cat ti-au spus de la magazin! asa se cere pentru a avea o baterie care sa tina bine! dar din cate stiu eu, bateriile astea mai noi nu au nevoie de formatare, totusi, daca asa ti-au spus, poti sa faci asta 2-3 incarcari! nu e asa greu happy! bafta!

| Gabryel32 a răspuns:

Deoarece formatarea duce la o perioada de viata mai mare a bateriei.

| LaTulipeNoire a răspuns:

Teoretic, bateriile de telefon (Li-On) nu au nevoie de formatare! Teoretic! Eu totusi o fac.

| kiddutssa a răspuns:

Este recomandat sa se faca formatarea indiferent de tipul de baterie pe care il are telefonul, altfel te trezesti ca in doua zile trebuie sa il pui iar la incarcat.

| Betty a răspuns:

Nu mai tine bateria atat de mult dar acum nu se mai cere asta la toate telefoanele adica eu anul trecut, cand mi-am luat telefonul mi-a zis vanzatorul sa nu il las la formatat ca e ok din fabrica si nu am nicio problema cu el... tine bateria si cate 10 zile... daca nu il stresez cu sms-uri laughing
chestia cu formatatul depinde de marca si de cat de modern este telefonul...

| HardcoreCountry a răspuns:

Pai din cate stiu eu, pentru a se forma bateria. Daca nu-l lasi, nu te tine bateria mult sau asa cevabig grin.

| OnutaUkf a răspuns:

Buna! Daca nu lasi baterila la formatat, se poate ca aceasta sa nu mai tina prea mult.Dar, am si eu o intrebare: Daca nu las bateria la formatat, este posibil ca telefonul sa nu mai functioneze asa de bine?