| catrinoiuovidiu2002 a întrebat:

De ce viteza de transfer a datelor de pe un calculator pe altul este mai mică decât viteza maximă permisă de unele echipamente de transmitere a datelor?

3 răspunsuri:
| Balalau95 a răspuns:

Nu, viteza kioara e maximum cat poate echipamentul
dar in realitate e putin mai mica...
din cauza ca nu sunt tevi de apa, ci datele sunt trimise prin pachete, care pachete contin si niste informatii de control, fara de care nu se poate face comunicarea
https://en.wikipedia.org/wiki/Network_packet

| Batmanel a răspuns:

Nu ai setat cum trebuie reteaua. Ia-ti un switch de 1Gbs (sau 10gps) dar sa ai suport lan la ambele calculatoare echivalent sau macar de 1gbs. Plus 2 ssd-uri pcie m.2 in raid 0.

| barbar a răspuns:

Nu este mai mică! Device-uri-le alea limitează transfer-ul. Și atât.