| qSkeT a întrebat:

De ceva vreme incerc sa-mi instalez windows-ul prin usb dar dau de 2 probleme.
1.Deschid pc-ul dau sa booteze, inainte sa ajunga la faza unde aleg partitia unde sa boteze se face ecranul negru si ramane asa
2. Ajung pana la faza unde sa aleg pe ce partitie dar nu imi vede partiile, mai concret nu vede hard-ul

Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| ale28bz a răspuns:

Roblema se poate rezolva printr-o deconectare a mufei, încearcă şi scoaterea bateriei de bios (pentru câteva minute) testează hardul pe alt Pc ca hard secundar, ai grijă la jumperi (hardul tău să fie secundar) pentru a vedea dacă e recunoscut, dacă da poţi să încerci să rulezi un program de reparat Bad-urile (erorile de disc) şi apoi conecteza-ll din nou la pc ul tău.

| qSkeT explică (pentru ale28bz):

Problema este ca am un laptop si 1 pc. As putea conecta hard-ul pc-ului la laptop?

6 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Ce windows vrei sa instalezi? daca e XP-ul trebuie sa integrezi driverele SATA in el pentru ca nu recunoaste HDD-urile SATA.

| qSkeT explică (pentru al3xander):

Windows 7 si da hdd e sata

| ale28bz a răspuns:

Teoretic da dacă au aceeaşi mufă (sata sau ide) dar e mai greu şi aşa să muţi jumperul pe Marter sau slave la laptop spaţiu fiind foarte mic şi mai e ceva îţi ia ceva să deşurubezi 26 de şuruburi ce le are carcasa de laptop, eu mă gândeam la un amic care te poate ajuta, conectând Hard-ul tău pentru câteva min. la pc-ul lui.

| qSkeT explică (pentru ale28bz):

Mersi de sfaturi raman dator

| qSkeT explică:

Win 7 si da hdd e sata