| NerdyRex a întrebat:

De curand am achizitionat un calculator. Nu avea Windows pe el, avea FreeDoS. Am instalat Windows 8, dar dupa 5 luni m-am gandit ca ar trebui sa instalez Windows 7. Am un CD original cu Windows 7, l-am introdus in PC, dar primesc eroarea "Windows setup experienced an unexpected error. To install Windows restart the application". Asta am patit-o fara sa il bootez, adica pur si simplu am pornit instalarea. Am incercat sa il bootez din CD, dar se incarca putin si apoi porneste Windows 8 normal... Ce sa fac? Dau funda

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trebuie facut biosul sa permite asta

| NerdyRex explică (pentru RAY):

Am placa de baza ASUS H81M-K, iar BIOS-ul arata ceva de genul asta https://www.google.ro/......ps?/search sau https://www.google.ro/......ps?/search il fac sa permita asta? Eram obisnuit cu vechiul BIOS, cel clasic, iar acum ca am trecut la acesta e cam complicat.

| RAY a răspuns (pentru NerdyRex):

Informati de astea daca ar fi gratis as muri de foame si toti cei care lucra in it, nu stiu du-te la un service simplu

| relian a răspuns:

Pur si simplu ai pornit instalarea adica? Ca sa instalezi un wind trebuie sa parcurgi anumite etape nu gata bagi cd si nu stiu la ce te astepti.Ai deja wind 8 deci no sa te lase cu 7 pentru ca e vechi.Ca sa poti instala trebuie sa intri in bios, acolo setezi sa plece dupa dvd, daca stii despre ce vorbesc atunci vei stii ce sa faci, daca nu cauta si vezi pas cu pas cum se face.Cd-ul tau original are si key? Daca nu ai key degeaba il instalezi pentru ca nu o sa te lase sa termini instalarea de nu ai key-ul.Ai incercat sa il bootezi din CD adica? Nu stiu despre ce vorbesti.Sau daca deduc tu ai bagat cd in dvd si ai dat bice asa e? Asta nu se numeste bootare ci rularea unui cd.C sa faci? Cauta prin raspunsurile mele ca am spus de citeva ori pas cu pas cum se instaleaza un wind.Bafta

| NerdyRex explică (pentru relian):

Am bagat CD-ul si auto-run. Apoi mi-a dat eroarea "Windows setup experienced an unexpected error. To install Windows restart the application". Am dat restart, am intrat in BIOS si BOOT OPTION #1 este dvd-ul. Dar nu merge, porneste Windows-ul normal. E CD original. Eu am mai instalat de multe ori Windows 7 in acest fel, dar pe acest Sistem se pare ca nu merge. Buba e ca daca ai o versiune mai noua de Windows nu poti sa-ti instalezi o versiune mai veche (asta incepand cu Windows 8). Nu stii cum sa dezinstalez windows 8 si sa ramana doar FreeDoS-ul?

| relian a răspuns (pentru NerdyRex):

Nu stiu ce ai facut sau ce faci dar nu exista trebuie sa mearga.Nu conteaza ce versiune ai, cel putin ar trebuie sa te lase sa poti incepe pina sa vada ca ai un cd cu nu stiu ce wind.Mai incearca, baga iar dvd pe pozitia 1 si dai save, dar sa ai deja cd-ul bagat in unitate cind faci asta.

| CinevaNou a răspuns:

Dai restart si cand iti apare logo-ul cu Asus apesi f8, apoi alegi dvdrom-ul din lista si o sa booteze dupa el.

| NerdyRex explică (pentru CinevaNou):

Am facut asta, dar dupa ce sta un pic porneste Windows-ul normal.

| CinevaNou a răspuns (pentru NerdyRex):

Ai cumva mai multe unitati optice in pc? poate nu o alegi pe cea care trebuie sa booteze. Altfel nu ramane decat sa fie zgariat dvd-ul sau ceva.

| NerdyRex explică (pentru CinevaNou):

Am incercat si un DVD cu Windows Vista. Sunt 100% ca am ales cd-romul corect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti voi raspunde pe scurt. Windows 7 este mul mai accesibil dar este lipsit de securitate fata de 8. Windows 8 e mai complicat dar mai performant. Concluzie- Windowsul 8.0 este o mare prostie. Fa cat mai repede ubgrade la windows 8.1 IMEDIAT(Ca o sa te trezesti in timpul unui joc ca iti cade windowsul. Asa ca fa ubgrade imediat. ) Si in plus: intrebarea ta nu poate avea un raspuns: NICIODATA NU POTI TRECE DE LA O VERSIUNE SUPERIOARA WINDOWS LA O VERSIUNE ANTERIOARA-! ( sau poti dezinstala windows 8 si ramane calculatorul fara sistem de operare si atunci bagi cd ul cu windows 7.

| NerdyRex explică (pentru anonim_4396):

Si cum dezinstalez windows 8?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti voi raspunde pe scurt. Windows 7 este mul mai accesibil dar este lipsit de securitate fata de 8. Windows 8 e mai complicat dar mai performant. Concluzie- Windowsul 8.0 este o mare prostie. Fa cat mai repede ubgrade la windows 8.1 IMEDIAT(Ca o sa te trezesti in timpul unui joc ca iti cade windowsul. Asa ca fa ubgrade imediat. ) Si in plus: intrebarea ta nu poate avea un raspuns: NICIODATA NU POTI TRECE DE LA O VERSIUNE SUPERIOARA WINDOWS LA O VERSIUNE ANTERIOARA-! ( sau poti dezinstala windows 8 si ramane calculatorul fara sistem de operare si atunci bagi cd ul cu windows 7. Dar este foarte riscant. Te va pune sa formatezi hdd(kard diskul) etc... Sper ca te am ajutat-! Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper sa intelegi. SISTEMUL DE OPERARE WINDOWS NU ITI PERMINE SA TRECI CU CALCULATORUL LA O VERSIUNE ANTERIOARA DE WINDOWS. SI PUNCT. Daca te duci la un service, arunci o gramada de bani, calculatorul va merge mult mai greu si poate iti fura si reparatorii aia piesele din calculatorul tau si le inlocuiesc cu unele mai proaste. Funda?

| AndyAndrei77 a răspuns:

Pastreaza Windows 8, este mai bun ca 7, asta doar in cazul in care ai versiunea 8.1 nu cea 8 simpla

| NerdyRex explică (pentru AndyAndrei77):

Nu am WIndows 8.1, am Windows 8 pentru ca nu am vrut sa fac update la 8.1 caci m-am gandit ca il voi schimba in Windows 7...