| Zamfira2sweet a întrebat:

De curand am aflat ca google ne spioneaza, vreau sa va intreb cat de util este programul asta?: http://www.mocasoft.ro/googleclean-gratuit-full/
se zice ca impiedica google sa mai fure informatii din pc-ul nostru

Răspuns Câştigător
| adrianwebdev a răspuns:

Pentru o oarecare siguranta, poti folosi Mozilla Firefox pe modul Incognito. Asa scapi de cookies si alte minuni.
Iar daca vrei sa ascunzi si Ip-ul foloseste un VPN.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai bre linistit ca nu te spioneaza nimeni pe tine in mod direct.
Ca stie ce cauti, ca ai cookie in browser, ca esti logat pe contul de google si iti inregistreaza traficul samd... sunt chestii normale.

Nu iti fura google tie contul bancar si nici nu il intereaza ce vorbesti cu lumea pe messenger

| Zamfira2sweet explică (pentru suntserios):

Nu la contul bancar m-am referit. Daca folosesti un nume de utilizator, exemplu cel pe care il ai acum "suntserios" si iti faci cateva conturi pe site-uri x x x, tu avand 12 ani probabil, iar buna ta mama da cautare pe google dupa username-ul tau. Ce zici, te gaseste pe youporn sau xhamster? iti zi eu, te gaseste!winking

| suntserios a răspuns (pentru Zamfira2sweet):

Lol, si asta inseamna ca google iti fura datele?
asta inseamna ca google indexeaza paginile de pe internet.

pe TPU, exista o pagina cu profilul tau

https://www.tpu.ro/utilizator/aaxrco

pe care e trecut si unsername ul tau

pagina este crawlata si indexata de google si la o cautare dupa numele tau iti va aprea pagina.

Asa functioneaza un motor de cautare, altfel, faca indexarea lor nu ai mai gasi nimic pe internet. Asta nu inseamna furt de date.