| Arctyc a întrebat:

De curând am cumpărat o placa de baza Intel, am montat piesele pe ea dar cooler-ul avea filet-ul prea mic iar suportul de metal al cooler-ului ce vine prins pe spatele placii de baza nu stătea fix pe placa din cauza unor pini de pe spatele placii așa că am tăiat din suport și am rezolvat.
Am pus cooler-ul pe gauri, l-am înfiletat, câteodată pornește dar sta in 90-100 de grade Intr-adevăr nu are nici pasta procesorul, dar cateodata pornește 10 secunde, se stinge după 3 secunde, iar pornește și tot așa, nu știu dacă e din cauza lipsei de pasta sau nu stă fix pe procesor cu toate că e strâns în toate șuruburile fiind și cooler-ul compatibil pentru procesor.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Fara pasta termica, transferul de caldura dintre soclul procesorului si talpa coolerului e minim, risti sa arzi foarte curand procesorul.

Pasta nu se pune de orice fel, e nevoie de una mai buna.
Arctic MX-2 sau MX-4 e foarte ok, are performante de top aproape, si e destul de ieftina.

Bonus: MX-2 se si intinde mai usor decat unele dintre pastele de top, precum Noctua NT-H1 sau Thermal Grizzly Aeronaut (sau Kryonaut).

DACA si dupa ce aplici pasta pe procesor temperaturile sunt mari si foarte mari,
e cazul sa te gandesti la calitatea fixarii in suruburi.
SAU la faptul ca ai aplicat prea multa / prea putina pasta.
SAu la faptul ca coolerul nu face fata procesorului (poate ventilatoarele sunt de slaba calitate si nu misca aer suficient).

| pentesterintimpuliber a răspuns:

Du-te la cel mai apropiat altex/mediagalaxy, cumpara o pasta termoconductoare la 10 lei si unge procesorul, e mai buna decat nimic, ce ai incercat tu sa faci se numeste CIULAMA si risti sa strici procesorul