| Warchild a întrebat:

Placa de baza Gigabyte Aorus x470 nu mai porneste nici prin metoda cu scurcircuitarea pinilor de Pws/front panel.Procesul este Amd Ryzen 5. Cautand pe net pentru problema care am avut-o : procesor lipit de cooler am aflat ca asta dar întâmpla doar la Amd.Nu am mai pățit niciodată așa ceva. Înlocuire pasta procesor demontat cooler care când l-am scos a ieșit și procesorul din soclu. Abia am dezlipit procesorul de cooler. Câțiva pini de la procesor sau îndoit. Întrebarea este de ce nu mai pornește placa de baza? Sa fie cauza procesorul? Nu ar trebui totuși sa pornească și sa de-a eroare?

5 răspunsuri:
| denisTiky a răspuns:

Pai cel mai probabil ai ars procesorul, altfel nu imi explic cum e posibil sa se lipeasca procesorul de cooler (=

Oricand montezi sau demontezi un procesor trebuie sa lucrezi foarte fin si sa ai mare grija. Un pin indoit la procesor inseamna foarte mult, si plus de asta ii pierzi si garantia, deci va trebui sa iti cumperi altul. Sunt sanse foarte mici ca sa reusesti sa indrepti pinul indoit, de cele mai multe ori fie il rupi, fie nu iti iese si ii indoiesti pe altii.

Placa de baza s-ar pute sa nu fie afectata, deci poti incerca sa vezi daca merge prin testarea ei cu alt procesor.

| Warchild explică (pentru denisTiky):

Deci. Sunt cazuri pe internet cu problema asta și se pare ca doar la Amd se întâmpla. Oricat de fin as fi lucrat, coolerul e imens nu puteam vedea ce e sub. L-am deșurubat și când l-am scos cu tot cu procesor. In viața mea nu am pățit așa ceva și am schimbat pasta la multe procesoare. Placa de baza nu mai pornește deloc. E strict din cauza procesorului? De ex placa de baza pornește dacă nu e montat procesorul?

| Warchild explică (pentru Warchild):

Problema e mai amplă. A început acum 2 săptămâni. Windows 10 ultima versiune dădea crash-uri încontinu. Browserele la fel. Temperatura max 45 gr. Apoi după un restart nu mai mergeau sloturile de USB 2. Cineva mi-a sugerat sa instalez versiunea anterioară 1808. Formatat ssd și instalat Windows cu ultima cer urmând ca apoi sa instalez ver anterioară. La fel Crash-uri. Arunci am desfăcut Pc sa schimb și pasta. Mai departe...

| denisTiky a răspuns (pentru Warchild):

Din cate stiu, placa porneste si fara procesor dar nu poti sa faci nimic, nici biosul sa il deschizi.