| anonim_4396 a întrebat:

De curand mi-am facut un sistem cu placa de baza Asus M5A97 socket AM3+, procesor AMD Phenom II X4 965 3, 4 GHz, placa video Asus AMD Radeon HD 6770, 1024MB, GDDR5, 128bit si 8 GB RAM DDR3 1,6 GHz. Acum problema este ca placa de baza o am pe SATA 3 iar HDD-ul meu este pe SATA 1. Acest lucru credeam ca nu conteaza dar am observat ca pc-ul se misca foarte greu. Nu sunt sigur daca este de la hard doar presupun. Daca este din cauza lui ce i-as putea face ca sa nu mai mearga asa? Am Windows 7 Home Premium x86 si imi foloseste doar 3GB de RAM din cei 8 iar HDD-ul este vechi de prin anul 2004 cu memoria de 150GB de 5400 RPM. Inca ceva... Cand fac mai multe lucruri de exemplu ascult muzica in winamp si umblu pe net in cateva minute imi apare un blue screen dupa care isi da restart. Va rog sa ma ajutati sunt disperat. Am de gand sa cumpar un HDD nou daca nu ii pot face nimic. Si ce HDD imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pai ai facut doua greseli: prima ca nu ai schimbat hdd-ul si a doau ca ai hdd-ul vechi. Deci, expic pe larg. Windwos, cauta de x64, c a sa iti vada toti cei 8 gb ram. Cel pe 32 biti nu vede ram-ul si foloseste hdd-ul ca ram, adica foarte rau. Si normal ca e lent daca are 54000 rmp. Ce recomand, pai ai doua variante. Fie iei un ssd si pui windwos-ul si pe acualul iti pui filme etc, fie iei un hdd simplu la 7200 rpm minim 500 gb.