| cezar_trotski a întrebat:

De curand mi-am instalat antivirusul AVG, si ma intrebam, daca pornesc si Firewallul de la Windows, are sa-mi incetineasca traficul pe internet sau calculatorul?

Răspuns Câştigător
| georgehari a răspuns:

Nu în mod semnificativ. Şi eu le-am folosit împreună şi nu am observat probleme.

11 răspunsuri:
mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Iti recomand sa folosesti antivirusul cu o solutie de firewall, alta decat cea de la windows, care se stie ca nu este extraordinara.
Printre recomandari: ZoneAlarm si Comodo. Fiecare cu versiuni free.

| florinmarius a răspuns:

firewalul nu afecteaza nimic din functionalitatea calculatorului doar anti virusul eu folosesc nod si nu consuma resurse sau sa-mi incetineasca viteza

| pitzy a răspuns:

Eu iti recomand sa utilizezi Kaspersky

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Firewallul activat nu va incetini nimic, chiar in combinatie cu AVG.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai avea Kaspersky in loc de AVG, as mai zice, dar AVG-ul nu reactioneaza nasol cand il combini cu firewallul activat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am si iti recomand Kaspersky Internet Security. Poti sa activezi si firewall-ul din Windows. Kaspersky ofera cea mai buna protectie si nu-ti incetineste traficul pe internet. Intradevar la versiunile anterioare de KIS au fost niste probleme cu traficul... dar s-au rezolvat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie activat firewalul la windows. avg este cel mai bun antivirus dupa piata la ora actuala. daca il tii upgradat tot timpul. si sa nu fie versiunea free

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am tot avg si mi se pare un anti-virus foarte bun si mi-am pornit si eu Firewallul si nu mi-a incetintit calc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Firewalul de la windows nu e deloc bun, iti recomand sa-ti instalezi un fierwall bun. Un antivirus bun ar merge si mai bine daca ar fi sustinut de un fierwall bun.

| mihaidobre a răspuns:

Firewall-ul nu "incetineste" nimic, decat daca gaseste ceva suspicios.

| mihai1 a răspuns:

AVG e o porcarie de antivirus. Nu o sa ai cine stie ce probleme oricum firewall iti limiteaza accesul la anumite programe. De ex eu am internet de la vodafone si a trebuit sa opresc firewall deoarece nu imi mergea internetul...