| DraganBogdan a întrebat:

De la un timp mi se stingea Pc-ul, am cumparat pasta pentru coolerul de la procesor si tot continua sa se incinga si sa se stinga, ulterior am inteleg ca problema poate fi si de la sursa, am downloadar un program de msaurat temperatura din PC si cand ma joc temperatura ajunge si la 100 Grade C, este normal? Inca nu mi s-a stins si inca nu l-am 'testat' sa vad daca se mai stinge. Vreau sa stiu daca temperatura este normala si daca nu, ce ar trebui sa fac? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MrHeadshot a răspuns:

Daca procesorul atinge 80-85 grade, PC se stinge automat.Iti dai seama ca la 100 grade fierbe apa, nu?
Vezi sa nu fie cooling-fan-ul stricat sau sa nu ai praf prin el si verifica daca ai pus pasta bine!
Cel mai bine este sa te duci la un service autorizat si nu la copii de astia care se cred ca stiu! Bafta!

13 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Wow, 100 grade, asta numai normal nu e. Megi la niste specialisti din oras, ca e clar ca ceva nu faci bine.

| alecx4music a răspuns:

Nu este normala. Probabil sursa a cam "obosit". Sursa este de obicei prima care cedeaza. Eu iti recomand sa te duci cu el la un service.
Ai grija ce program de monitarizat componentele folosesti. Unele nu sunt chiar atat de bune.
Aveam si eu un program de monitorizat, nu mai stiu cum se numea, si urla mereu cand scadea frecventa la procesor. Si acum mai am calculatorul are aproape 6 ani.
I-am schimbat sursa dupa 4 ani. In rest nu am nicio problema la el.

| imaqtpie a răspuns:

Temperatura nu este normala. gago pentru prostia care ai spus ai merita ban.

| angelo200 a răspuns:

Daca temperatura procesorului depaseste 80 grade C Pc-ul se opreste automat, deci nu este normal sa ai temperatura de 100 grade C
cred ca problema este de la cooler incearca sa montezi altul sau du-te la un specialist

| DraganBogdan explică:

laughing Se raceste de tot. laughing

| gago a răspuns:

Buna si verisorul meu a avut problema ASTA SCHIMBA TASTA SI MOUSEU.:

| fabilescu a răspuns:

Si eu am avut un pc din 2005 si la fel am patit acum un an jumate.am observat k nu mai racea coolerul de pe el asa ca mi-am luat alta placa de baza si procesor si s.a rezolvatwinkingdaca nu ai bani iti recomand sa iti schimbi coolerul

| BogdySS a răspuns:

100 grade e prea mult, ceva ar trebui sa se arda la temperatura asta, deci mai mult ca sigur programul pe care il folosesti nu e bun de nimic. Un sfat bun ar fi sa-l "sufli". Asta ar insemna sa-l deschizi, adica sa ai acces la componentele lui si sa-l cureti de praf cu un compresor, sau ceva asemanator, dar cu grija, ca nu cumva sa scoti vreun cablu si sa te trezesti ca nu iti merge. Ai grija, va iesi mult praf avand in vedere ca nu a fost curatat de 5 anihappy. Daca si asa se incalzeste, roaga un specialist sa studieze problema. Sper ca ti-am fost de folos!

| DraganBogdan explică (pentru BogdySS):

In 5 ani l-am curatat de multe ori nu cred ca e din cauza ca ar fi murdar. Si asa tot se incinge.

| AaN56 a răspuns:

Nu este normala 100 de grade C de cati ani ai procesoru si coolerul? Pasta nu ajuta foarte mult incearca sa pui alt cooler cu viteza mai mare daca nu e de la sursa.

| DraganBogdan explică (pentru AaN56):

Le am de cand am PC-ul, adica mai mult de 5 ani (numai stiu sigur). Tastatura si mouseul mi se pare putin aberant, cum sa fie de la ele? si inainte le aveam tot pe astea si nu aveam nicio problema. Mi-e frica sa cumpar alt cooler si sa aflu ca e de la sursa. Ma uit la el mi se pare ca se invarte normal (Ca inainte).

| AaN56 a răspuns:

Nui de la tasta si mouse ca am schimbat 4 surse pana cand sa fie una buna.

| AaN56 a răspuns:

Fa un control complet la mine e 10lei unde il duc si o sa vezi atuncea.