| Toader_Alex_1997 a întrebat:

Salut, de curand am gasit un program pe net care imi permite sa vad temperatura procesorului, alea, alea. mie imi indica max 41 grade celsius la un procesor core 2 duo de 2.20 ghz. este normala aceasta temperatura? trebuie sa schimb pasta termocontuctoare, sau chiar coolerul? multumesc anticipat big grin

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Foarte bine.

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Depinde de load-ul procesorului. Temperatura aia de 41 este in idle. Ar trebui sa te ingrijorezi daca depaseste 70-75 grade. Descarca Intel burn test, si fa un mic test ( 5-10 minute ). Daca temperatura trece de 70-75 ar cam trebui sa schimbi pasta termica cu ceva de calitate pe baza de argint. De asemenea curata si cooler-ul foarte bine de praf!
Nu are rost sa cumperi cooler nou atata timp cat ti procul la frecventa stock si nu OC.

| Toader_Alex_1997 explică (pentru Jipa95):

Temperatura cpu-ului la 100% load, este de ~55 grade celsius, este bine?

| Jipa95 a răspuns (pentru Toader_Alex_1997):

Foarte bine.

| Frank51 a răspuns:

Temperatura aia e relativ normala, nu trebuie sa schimbi nimic. Eu la laptop am uneori 80-85* si nu mi-e frica(ei bine poate putin big grin).