| TheGrooveStreet a întrebat:

Dece imi merge asa de greu calculatorul?, virusi naree memori are 20gb pe C si 140gb in D ce naiba sa ii fac! ma dispera, cand il aprind stau 5 min pana pot sa fac ceva, ce sa ii fac are procesor intel dual core 2.2ghz, ram 1gb si placa de 512 nvidia! ce sa ii fac am citit 100000000 de forum-uri

12 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Si eu patesc la fel la pornire, dar stiu ca este din cauza la antivirus. Am BitDefender!

| Alex0194 a răspuns:

1. Da o scanare cu antirusul.
2. Scoate tot ce e inutil din sturtup (stiu si eu, mesenger sau ce alte chestii inutile ai acolo).
Eu startupul l-am facut cu programul prezentat aici

http://www.videotutorial.ro/? p=3718

3. Ia programul ccleaner si sterge tot ce e inutil si registrii si temporare. Aici ai un tutorial.

http://www.videotutorial.ro/? p=503

4. Da o defragmentare, ru recomand Auslogics Disk Defrag prezentat aici intr-un tutorial

http://www.videotutorial.ro/? p=3404

5. Daca nici astea nu ajuta, ar fi cazul sa reinstalezi windowsul si pentru asta un tutorial

http://www.videotutorial.ro/? p=425

Sper sa te fi ajutat si bafta.

edit:// si uite asta poate te ajuta la ceva

http://www.videotutorial.ro/? p=3939
si
http://www.videotutorial.ro/? p=521

| foxi a răspuns:

Cat e ocupat din c?

| TheGrooveStreet explică:

Eu m-am referit ca atata memorie e liberawinking

| cr1571n3l a răspuns:

Da ADD la idul meu:cr1571n3l si iti explic ce trebuie sa faci sa nu iti mai mearga greu...sau am sa til fac eu prin team viewer.vedem noi.

| Piticaaa a răspuns:

1Gb RAM e cam putin. Asa am avut si eu, dar i-am mai pus o placuta si acum am 2 Gb. Si tot nu imi convinelaughing Dorinta mea suprema este ca intr-o zi sa am 4 Gb RAM. Pai ai specificat cat spatiu ai in C si D dar nu ai specificat si cat ti-a mai ramas. Nu suprasolicita C-ul. Foarte simplu si usor iti reinstalezi Windows-ul. Tocmai azi am facut asta. Din XP Profesional l-am facut Windows 7devil. Arata bine, mi-e doar teama ca nu imi vor merge anumite jocuri si programe. Sper ca vei reusi sa rezolvi problemahappy

| eXtrike a răspuns:

Vezi daca e C: full, si eu maine il reformatez ca merge greu...
ghz cam mic, in schimb ram-ul mare.
Incearca sa golesti C:, daca nu, fa ca mine, reformatare PC happy

| eXtrike a răspuns:

# pitica, trebuie sa-ti mearga 2 gb ram, nu stiu ce ghz ai.
De ce fix cei mai buni se aleg cu niste pc praf, si chiar cei mai varza au niste pc-uri bune?
Aolo.

| Nirvana a răspuns:

Poate ar fi cazul sa reinstalezi windows-ul happy

| Loloz a răspuns:

Pai intra la Start-All programs-Accessories-System tools-Disk Defragmenter. si defragmenteaza tot=D si mie cand imi merge sacadat tot defragmentez pana nu mai sunt liniute de alea si mere perfect.Succeswinking

| Nelutu_3678 a răspuns:

Ca sa mearga usor calculatoru va trebuie instalat windows xp professional sp2 si antivirus Eset antivirus 4 e cel mai nou scaneaza super si cand gaseste vreun virus il sterge automat

| RoB3rT2004 a răspuns:

Frate, ai 1GB Ram si ghz mic iar nu ai specificat memoria libera din disk-uri si descarca-ti ccleaner si dai 3 scan-uri pe zi eu asa fac si daca se poate descarca-ti ccleaner professional, ok?