| TheDark600 a întrebat:

Deci am cumparat de la altex niste casti de 4 luni care pur si simplu sunt foarte proaste si vreau sa ma duc sa le schimb, sa pun differenta si sa iau alte casti. Este posibil sa fac asta pentru ca am auzit ca este si cand am fost azi aia cica nu se poate ca a expirat garantia si era clar ca garantia e de 6 luni si castile au fost cumparate de 4 luni scrie si pe bonul fiscal si in loc de asta mi-a spus ca daca vreau sa le duc la un service ca sa le repare :/
Nu stiu daca aia au inteles dar castile alea sunt praf si vreau sa le schimb.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai certificatul de garantie, atunci ti-l poti schimba (daca nu se poate repara si este defect de fabricatie).
Daca nu ai certificat (si nici pe bon nu scrie durata) atunci poti returna marfa la vanzator in timp de 15 zile.
Daca nu este nicunul din cazurile de sus, atunci iti poti cumpara alta casca, pe banii tai.
ORICE ESTE GATIS SAU FOARTE IEFTIN POATE COSTA MUUULT!
happy

| darrio2007 a răspuns:

Produsul se returneaza in 31 de zile.Este prea tarziu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai dupa 4 luni te ai trezit si tu?
returnarea se face conform legislatiei pana in 30 zile

| dannyel86 a răspuns:

Uite cum sta treaba:
Daca produsul functioneaza acum exact ca in momentul in care l-ai cumparat, nu-l mai poti returna. Asta pentru ca exista un interval de 10-30 de zile de la cumparare in care poti testa produsul si, din orice motiv, il poti returna atunci ("sunt praf", nu-ti place culoarea etc). Dupa acest termen (10 - 30 zile de la cumparare), castile se pot restui in service (conform garantiei) numai daca au o defectiune din fabrica (scade volumul, nu merge o casca, nu se mai aud deloc, au alte sunete pe fundal etc). Si aceasta fara ca tu sa ai o vina, sa nu fi adus tu castile in starea respectiva de proasta functionare.
Prin urmare, daca "sunt praf" doar pentru ca nu-ti place cum se aude (desi asta e puterea lor de functionare de la inceput) si nu au alte defectiuni, ramai cu ele si singura solutie e sa cumperi alte casti, la o calitate superioara.