| Andreea0612 a întrebat:

Momentan am antivirusul BitDefender Free Edition si ma gandesc sa instalez si Avast ca apoi sa dezactivez BitDefender-ul deoarece a gasit virusi dar i-a pus in carantina si nu ii pot sterge cu acest antivirus. Credeti ca Avast imi poate sterge virusii, sau ii pune tot in carantina?
Inca o intrebare: Ca sa dezactivez BitDefender e de ajuns sa dau log out. Nu?

22 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cum sa nu poti, ii stergi din carantina! Da cum faceti de va tot umpleti de virusi?

| Andreea0612 explică (pentru K0sti):

Da, il sterg din carantina sa isi faca de cap virusul. Buna solutie laughing

| K0sti a răspuns (pentru Andreea0612):

Aoleu...pai daca-l stergi din carantina, se sterge de tot! Greu?

| Andreea0612 explică (pentru K0sti):

Am mai citit prin forumuri ca stersul din carantina e ca si cum l-ai elibera. Acum nu stiu cat de adevarat este.

| Andreea0612 explică (pentru K0sti):

Chiar acum am verificat antivirusul si m-am trezit cu virusii eliminati, care erau cookie-uri/...txt. Nu stiu ce s-a intamplat ca nu am apasat pe nimic laughing

| Andreea0612 explică (pentru K0sti):

Imi zice ca sunt in carantina, dar nu sunt. Vreo idee ce s-a intamplat cu ele? Au fost sterse? http://imgur.com/J3rtSbB
Acum am dat o scanare la cerere in C, sa fiu sigura ca nu mai sunt.

| K0sti a răspuns (pentru Andreea0612):

Sterge-le!

| Andreea0612 explică (pentru K0sti):

Cred ca nu ai citit ce ti-am scris mai devreme. "Imi zice ca sunt in carantina, dar nu mai sunt", adica la inceput erau in carantina, apoi ma uit iar in antivirus si nu le mai gasesc in carantina iar dupa ma uit la evenimente (poza) si imi scrie ca au fost detectate si sunt deja in carantina dar nu sunt. Sunt ascunse in carantina sau ce? laughing

| K0sti a răspuns (pentru Andreea0612):

Ba am citit...eu ti-am spus sa stergi tot ce e in poza aia!

| Andreea0612 explică (pentru K0sti):

Nu se pot sterge din "Evenimente", doar din "Carantina"
http://imgur.com/a/UkbKO

| Andreea0612 explică (pentru K0sti):

Daca te referi la "Sterge lista" din coltul din dreapta, aia nu face nimic cu virusii.

| K0sti a răspuns (pentru Andreea0612):

Pai tu ai treaba cu virusi din carantina, nu cu evenimentele! Inca nu te-ai prins! La evenimente te duci cand o canta Stefan Banica de Craciun!

| Andreea0612 explică (pentru K0sti):

Te sfatuiesc sa citesti toate mesajele mele si poate o sa intelegi ceva.
Sau mai bine las-o asa.

| K0sti a răspuns (pentru Andreea0612):

Am spus sa stergi tot ce e in carantina...scurt si cuprinzator, exact ca in ultima poza! Succes!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Avast nici macar nu vede virusii adevarati.
In schimb se leaga de orice program care i se pare suspect, si sunt multe.

| Andreea0612 explică (pentru TrăieşteClipa):

Uneori, BitDefender face acelasi lucru.
Atunci chiar nu exista programe antivirus bune?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Andreea0612):

Acum folosesc nod32
Poti sa-l incerci 30 de zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Uite, eu am ceva experienta cu antivirusii. Vreau sa spun ca am instalat si BitDefender si Avast etc. Un antivirus este bun atunci cand este instalat full. Adica nu trial pentru ca este incomplet. In trial-uri iti da numai cateva functii de scnaare ca sa il probezi si apoi sa il cumperi. Bun! Bitdefender-ul este free dar nu ai toate functiile si este f greu de dezinstalat. Nu ajunge sa dai log out ca sa scapi de el. Descarci programul Geek uninstaller. Mai inainte de toate trebuie sa dezactivezi BitDefenderul din iconita de langa ceas, dai pe dezactivare. Apoi trebuie oprite procesele Bitdefenderului. Dupa ce ai facut astea, deschizi programul Geek, cauti antivirusul in lista, clik dreapta pe el si apoi dezinstalare. Dupa ce se dezinstaleaza, e posibil ca sa nu se fi sters de tot. dai din nou click dreapta pe el si apoi suprima fortat.
Acum o sa iti vorbesc despre Avast. Chestia e ca acest antivirus se leaga si de ce este sanatos. mai mereu primesti notificari cum ca cutaretul fisier este posibil sa fie infectat. „Este posibil". Dar nici el nu stie. ceea ce ne face sa stergem acel fisier chiar daca e trebuie. Plus de asta ingreuneaza foarte mult laptopul-pc-ul consumand resurse la greu. Ori de cate ori vrei sa instalezi alt antivirus, trebuie mai intai sters definitiv pe cel ce il ai acum, altfel intra in conflict.

| floryn1993 a răspuns:

Dezinstalezi bitdef eu folosesc AVG si este ok. http://www.avg.com/ww-en/free-antivirus-download

| Staif a răspuns:

Din carantina nu se sterg. Dar sunt inactivi.

| mytyka a răspuns:

Nu îi poti sterge din carantină?

| mytyka a răspuns:

De regula este indicat sa dezinstalezi antivirusul vechi înainte de a-l instala pe cel nou.