| iuliasatmari a întrebat:

Deci am o mare problema.am un telefon sony ericsson xperia x8 si sistemul de operare este android.pentru a intra pe market. aveam nevoie.de cont de gmail.asa ca mi-am facut acest cont.si problema e ca mi-am uitat parola.si acum nu mai pot sa intru pe android market...si nu reusesc sa-mi schimb parola de gmail.am incercat de foarte multe ori dar nu reusesc.si ca sa sterg contul.imi spune ca mesajele persoanele de contact si alte date din telefon o sa fie sterse. ce sa fac? cine ma poate ajuta? va rogstraight face

2 răspunsuri:
| Yugeen a răspuns:

Buna,

Ai incercat sa faci modificarile de pe computer?
Daca intrii si incerci sa recuperezi parola accesand gmail.com nu vei mai avea probleme cu datele de contact din telefon... in masura in care nu vor mai fi sincronizate (daca modifici contul -adica daca iti faci altul-).

Sfatul meu este sa iti faci back-up la contacte ÎNAINTE sa te apuci de modificarea contului de gmail! Vezi mai jos cativa pasi pe care ii poti face...

Din telefon, daca nu ma insel, ai optiunea, la "Contacts"/Contacte, sa copiezi toate datele fie pe SIM (atat cat iti permite memoria libera de pe cartela), fie pe memoria interna a telefonului... in engleza s-ar putea sa sune ceva de genul "Options (asta-i butonul...) -> More -> Import/Export -> Export" si aici poti alege intre:
*** (U)SIM (cartela) si
*** SD CARD (pe care, daca nu il ai, s-ar putea sa iti functioneze in acelasi fel prin memoria interna a telefonului).

Sper sa te descurci... daca te mai pot ajuta cu ceva, anunta-ma!

Succes! happy

| iuliasatmari explică (pentru Yugeen):

Iti multumesc.mi-ai fost de mare ajutor!happy.as mai avea o problema.deci nu reusesc sa imi bag joc de pe calc pe tel.jocul e pentru telefon normal.dar daca ma conectez cu telefonul la calculator.sh intru acolo.nu imi da nici un folder games.sau ceva de genul.am incercat sa-mi fac eu unul.dar chiar daca bag jocul in acel folder.pe telefon nu imi apare.straight face.ai vreun sfat?