| MiSk a întrebat:

Deci am un stick de 4 giga nou cumparat pe care am tot felul de chesti(jocuri,programe,poze, filme, etc). Vreau sa imi pun windows xp pe el deoarece vreau sa instalez windowsul direct de pe stickUSB, nu mai vreau sa bag cd iar sa il scot si din astea.
Deci daca imi puteti zice cum? Si daca se pierde tot de pe el(jocurile filemeleetc) daca pun pe el win xp.
Imp: EU NU VREAU SA AM STICKU DOAR PENTRU INSTALAREA WINDOWSULUI SI ATAT. VReAU SA AM SI ALTE LUCRURI PE EL.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Ca sa iti faci stik-ul bootabil trebuie sa-ti foramtezi stik-ul ( sa dai click dreapta pe el si dai format, iti sterge absolut tot ce ai pe el) dar daca vr ca muzica jocurile de pe el sa-ti ramana le copiezi in calculator si apoi dai format la stik. Bun urmaresti video-ul de pe videotutorial.ro :http://www. videotutorial.ro/? p=1145.
Dupa ce ai terminat tot ce spune acolo pas cu pas stik-ul tau este bootabil. De-acum inainte il bagi in calculator si booteza de pe el. Dar daca vrei pe langa windows sa bagi si altceva faci urmatoarele: dupa ce ai facut stik-ul bootabil intri pe stik si creeezi un nou folder pui orice nume si in acel folder iti pui tot ce vrei muzica poze filme jocuri dar le pui in acel folder creat de tine nu le pui direct langa fisierele cu windows-ul caci daca le pui peste este probabilitatea ca windows-ul sa nu se instaleze corect si chiar sa nu functioneze. Windows-ul pe stik iti ia cam 853 MB aprox 1GB iar 3 GB iti raman sa stochezi si muzica si altele. Sper ca ti-am fost de ajutor! Scz pentru dublul post la site-ul dat de manraul dar cei de la videotutorial sunt geniali.
O seara placuta!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum ca sa instalezi Windows-ul trebuie facute mai multe. Nu ai gresit nimic la windows si nici ca ai adaugat folderul ala. Dai restart PC si intri in Bios ->dai la Advanced si acolo iti arata de unde sa booteze prima data a doua oara a treia oara, etc. Tu bagi stikul in PC si da acolo de pe ce sa booteze prima data si selectezi stikul tau: (de ex:Kingston data traveler, Kingston dt 101). Salvezi modificarile si dai restart
apoi iti zice Press any key to... si dai o tasta si apoi iti apar doua randuri text. Pana ce partitionezi hardul si copiezi windows-ul dai click pe al doilea rand. Dupa accea dupa ce isi da restart singur dai pe primul rand astepti 40 de minute si ai terminat windows-ul e facut.

| MiSk explică (pentru anonim_4396):

Nu imi apare nici un Kingston nimic doar defaulturile care sunt acolo.

| DmXTeCkTrYs a răspuns:

Incearca asta: http://www.videotutorial.ro/? p=1145

Funda?;)