| Pascu_Cosmin_1985 a întrebat:

Deci... mi-am luat un Samsung Galaxy S7 Edge, dar nu stiu daca pentru prima ora trebuie sa il til la incarcat 12/24 ore! Uni zic ca da, alti ca nu, stiti voi?

4 răspunsuri:

De obicei da, dar la telefoanele de generatie noua nu! Stai pe el, il lasi sa se descarce normal si dupa ce se descarca il pui la incarcat pana se incarca complet.

| Mihai1810 a răspuns:

La bateriile noi nu mai e nevoie sa il ti la incarcat 12 ore inainte de prima utilizare. Trebuie sa ii faci cateva cicluri de incarcare descarcare completa( il descarci pana la 1-5% apoi il incarci pana la 100% imediat dupa ce s-a facut 100% il scoti, dar cat timp se incarca nu stai pe el) faci asta de 2-3 iar apoi bateria v-a intra in regim normal de functionare.

| AndreiM77 a răspuns:

Nu este nevoie, chestii gen sa formatezi bateria, etc.
Il folosesti absolut normal. Ca un pont, sa nu il lasi sa se descarce mai putin de 20% si sa il incarci pana la 80%. Bateriile Litiu ion nu sunt sensibile la descarcare completa si la incarcare completa. Chestia asta ii prelungeste durata de viata a bateriei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU este nevoie sa il tii la incarcat 24h, cand ajunge la 100% in scoti de la incarcat