| Radeas1 a întrebat:

Deci, sa trec la subiect. Eu am Windows Update la : Downloads updates, but let me choose what i want install. Ei bine, eu am dezactivat security center. O sa imi mai apara sa aleg update-urile pe care le vreau sau nu o sa imi mai apara notificatia si o sa trebuiasca sa activez security center?

2 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Lasă activat Security Center. E mai mult o prostie dacă-l dezactivezi. E un fel de antivirus, dar nu-ți va încurca antivirusul tău. Poți liniștit să activezi Security Center. Eu am lăsat și să se instaleze automat update-urile.

Încă ceva: dacă folosești un antivirus „versiune gratuită" (de exemplu AVG, Avira...) dezinstalează-ți-l și puneți „Microsoft Security Essentials".
E un antivirus gratuit și permanent de la Microsoft. E pe locul 4 în lume, deci e foarte bun. (desigur, Kaspersky și Bit Defender sunt mai bune, dar sunt de cumpărat)

| Radeas1 explică (pentru SonicAndrei):

Mdea...chiar daca XP-ul meu (acum mi-am pus xp ca am realizat ca, cu 7 si cu vista pe 1 GB rampeste cateva zile merge ca dracul) e original cu licenta, MSE blocheaza computerul, adica mie imi consuma mult si daca il dau 10% procesor. Eu folosesc NOD32 2.7. Windows Firewall imi e de ajuns, iar cu Windows Updates e arhisuficient (parerea mea). Oricum, din saptamana in saptamana, intru in safe mode si acolo scanez cu MBAM si SAS/