| Copila2016 a întrebat:

Dintre IPHONE si ANDROID care este cel mai bun?

13 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Iphone e un telefon, Android un sistem de operare. Nu are treabă un obiect cu altul.

| LTAA a răspuns:

Android este mai bun deoarece te lasa sa iti faci de cap, insa pot fi si probleme.
Probleme, pe care daca nu ai chef sau timp sa le rezolvi, esti liber sa alegi iOS. iOS e la extrema cealalta, e foarte bine facut din punct de vedere stabilitate si usurinta in folosire (mai putin cand vrei sa iti setezi o amarata de sonerie din alte surse), insa e poate prea limitat si e disponibil doar pe telefoane scumpe. Bafta!

| Gonrax a răspuns:

Toate telefoanele Android au câte un Android diferit și personal cu avantaje și dezavantaje.
De exemplu, Android-ul oficial se numește Android Official Source Project și acesta se găsește doar pe telefoanele Google Nexus.
Un Samsung folosește un Android mai editat numit "Touchwiz" cu propriile aplicații, avantaje, dezavantaje.

Uite aici mai multe informații: http://imgur.com/td8fNAP

Deci în principiu nu poți compara un Samsung cu iPhone spunând că e Android vs iOS.

| LinxCont a răspuns:

Androidul e mai bun: se gasesc aplicatii multe si folositoare, se gasesc telefoane cu Android de toate felurile.
Un iphone e destul de scump raportat la componentele pe care le are (nu accepta nici card de memorie daca vrei sa aiba putin mai multa memorie).

Răspuns utilizator avertizat
| OnePiece a răspuns:

*grabs popcorn*

Android.

Dar in realitate, depinde de ce fel de utilizator esti. Eu iti recomand Android pentru ca e un sistem de operare open source. Pe iPhone nu poti sa faci prea multe chestii, te incuie Apple in ecosistemul lor si faci cum vor ei, nu cum vrei tu. Decat daca dai jailbreak la telefon, dar asa iti moare garantia.

Iar felul in care Apple isi face produsele este de-a dreptul odios. Ei pun COPII la munca in niste conditii ingrozitoare, cu salarii foarte mici, cu mancare de tot rahatul, intr-un aer atat de poluat... asa sunt nevoiti saracii chinezi sa faca telefoanele cu care americanilor le place sa se dea mari.

Ce sa mai zic de faptul ca ce poti face pe un iPhone 7 Plus poti face pe un Redmi Note 4 si inca mai mult de atat. In plus, iPhone-ul se sincronizeaza bine doar cu Mac-ul (tot de la Apple), iar Mac-ul este foarte rar in Romania, noi suntem o tara de gameri. Pe PC exista multe modalitati de a-ti conecta Android-ul, pe MicroUSB, USB-C, prin Bluetooth, NFC etc., si nici nu trebuie sa dai pe adaptoare cat trebuie sa dai pe un adaptor Lightning folosit de cei de la Apple.

Cel mai rentabil este sa mergi pe Android. Se conecteaza mai bine cu PC-ul nostru si e mult mai deschis. In plus, ai sute de modele din care poti sa alegi ce ti se potriveste. Unele au camere bune, altele au ecrane superbe, altele au performante de top etc.

Daca esti genul de om care vrea doar Facebook, Snapchat & stuff, poze bune si imagine... ia-ti iPhone.

Indiferent de ce telefon ai, sa il stapanesti sanatos si SA NU TE DAI MARE CU EL! Punct.

| OnePiece a răspuns:

Am vazut multi care spuneau ca isi iau iPhone pentru ca e un telefon frumos. De Xiaomi Mi Mix ati auzit?

| Betty12345678 a răspuns:

Samsung

| LoredanaS19 a răspuns:

IPhone, poti beneficia de multe avantaje si multe aplicații folositoare, de un design excelent, etc. Iti recomand cu încredere happy

| theeternal a răspuns:

Nu exista "cel mai bun". Fiecare are avantaje si dezavantaje.

Androidul este foarte customizabil, are o gramada de aplicatii, este powered by google.

iOS, pe de alta parte este foarte stabil si extrem de bine optimizat sa consume cat mai putine resurse. Dar nu il poți personaliza ca pe Android si e scump al naibii. Plus ca nu poți pune muzica pe el decât prin iTunes, mai multă bătaie de cap.

| XtrDani a răspuns:

IPhone are un sistem mult mai bun de a procesa și de a se mișca fata de Android. IPhone-ul nu se blochează cred ca aproape niciodată, dar androidul cam da!

| Alexalex281 a răspuns:

Eu am iphone si eu zic ca e mai bun deoarece telefoanele Samsung dupa
un an se misca foarte incet si degeaba au ele procesoare si ram
mai bun si mai multi daca asa sunt ele