| yungandreigawd a întrebat:

IPhone sau Android?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
29 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

E vesnicul razboi batman vs superman
Fiecare e cu avantaje si dezavantaje
Eu aleg android

| SilentRain a răspuns:

Nokia

| gabicoo a răspuns:

Nokia cu butoane!
Am telefonul ăsta de 10 ani și nu am rămas niciodată în pană, fără baterie și fără semnal!
happy

| Lukasssz a răspuns:

Motorola big grin

Răspuns utilizator avertizat
| DonEduardo a răspuns:

Android.

| Adrian5575 a răspuns:

Android.
Iphone nu face nimic in plus, doar ca e mult mai scump.

| badpanda a răspuns:

Daca cumperi telefonul pentru jocuri si aplicatii gratis clar Android. Daca iti trebuie pentru munca Iphone.Sistemul de operare IOS este mult mai sigur.
Nu se blocheaza niciodata, nu are nevoie de antivirus, actualizari gratis si dese, garantie de top, fiabil,

| hacktek a răspuns:

La ora actuala iPhone (pana la modelul 11 inclusiv) se poate "hackui" din DFU mode, (ceea ce presupune ca telefonul este inchis); astfel se obtine acces la toata memoria interna, inclusiv arhiva de conversatii whatsapp, cont iCloud etc. Blocarea pe cont iCloud poate fi ocolita in acest mod. Parola de pe telefon poate fi ocolita/schimbata, de asemenea.
... Prin urmare, recomand Android, din punctul de vedere al sigurantei datelor personale.
Bibliografie: https://checkm8.info/

| Saiko93 a răspuns:

Android clar happy

| Monst a răspuns:

IPhone am și Android și după 2 ani de zile numai dădea randament ma lasă bateria și memoria este mică. Pentru locurile de munca la înălțime periculoase in rafinării sau in industrie este bun un telefon Nokia din ăla mic și rezistent.

| cfrtobias a răspuns (pentru Monst):

Cu bateria si memoria la care te referi? la Android?

| Monst a răspuns (pentru cfrtobias):

La Android ma refer

| cfrtobias a răspuns (pentru Monst):

Nu e vina noastra ca iti cumperi telefon cu vreo 500 lei sau 1000 lei cu vreo 64 gb memorie, si probabil te joci mult

| Monst a răspuns (pentru cfrtobias):

Nu am cumparat telefon din ala ieftin am avut Samsung de peste 2000 de lei asa ca no comment si nu am timp de jocuri.

| cfrtobias a răspuns (pentru Monst):

Eu am Samsung cu 128 gb, si n-am problema, dar poate ai folosit Telegram si iti ramanea ceva istorie sau toate pozele sau conversatii in memorie salvate

| Monst a răspuns (pentru cfrtobias):

Probabil de la Whatsapp si aplicatiile astea de socializare am avut memoria full

| cfrtobias a răspuns (pentru Monst):

Whatsapp doar de primesti multe zi de zi, altfel nu, eu oricum am si card sd si tot am loc mult

| Monst a răspuns (pentru cfrtobias):

Da zilnic si nu stiam cum sa numai imi intre in memorie pozele si documentele sau sa le sterg si aflasem tarziu cum se face.

| Monst a răspuns (pentru doctorandus):

Tot IPhone aleg este cel mai rezistent mai ales astea modele noi IPhone Xr X 8 au memorie mare, nu ai nevoie de antivirus și nu pot fi hackuite sau sparte așa de ușor ca la Android.

| doctorandus a răspuns (pentru Monst):

Orice sistem de operare are exploituri, d-aia niciun sistem de operare nu e 100% sigur.

| Monst a răspuns (pentru doctorandus):

Ai dreptate am folosit multe sisteme de operare de pc incepand cu Windows 2000, Loghorn, 98, Xp Professional, Home, 7, Vista, 8.1, 10.Telefoane am avut asa Nokia 1110, Nokia 3310, Samsung E 1200, Samsung S 3 Mini, IPhone 6, Samsung S 8, Iphone XR.

| doctorandus a răspuns (pentru Monst):

O premiza inteleapta este ca hackerii angajati de diverse guverne pot sa sparga orice dispozitiv vor, dar nu toate dispozitivele pe care vor sa le sparga.

| Monst a răspuns (pentru doctorandus):

Multumesc pentru informări.Da mai ales grupul Anonymous au spart și servere guvernamentale și site-URI oficiale.

| Psihiatrie a răspuns:

Iphone for me

| omaniparmeum a răspuns:

Android

| anixxzyc a răspuns:

IPhone

| HatsuneMiku01 a răspuns:

Samsung