| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa conectez mai multe becuri LED (mici de la bricheta) intre ele, sa fac un circuit.

ce fel de rezistor mi-ar trebui?

Răspuns Câştigător
| wassyle1994 a răspuns:

Foloseste un reostat si fixeaza la inceput in pozitia cu rezistenta maxima apoi deplasind. asa vei afla

4 răspunsuri:
| wassyle1994 a răspuns:

Depinde de ce tensiune pui

| Kent2142 a răspuns (pentru wassyle1994):

220 W (la priza normala)

| stmag a răspuns (pentru Kent2142):

220V dar 220W nu cred.
Ca sa poti conecta ledurile de la briceta la 220V, depinde cat de puternic este led-ul respectiv. ORicum nu stiu cat de rentabil este pentru ca ti-ar trebui o cantitate destul de mare de leduri de bricheta, undeva la 400 de bucati.

| Kent2142 a răspuns:

Vreau sa pun tensiunea de 220 W